2022-05-20 04:10:30

6559

Tasarım Sırasında Kaçınılması Gereken 14 SEO Hatası

Tasarım Sırasında Kaçınılması Gereken 14 SEO Hatası başlıklı makalemizde web siteniz için oluşturmanız gereken strateji ve hatalar hakkında bilgileri derledik. Yapılan hatalar ve yapılması gerekenler;

Tasarım Sırasında Kaçınılması Gereken 14 SEO Hatası

Tasarım Sırasında Kaçınılması Gereken 14 SEO Hatası Bir Web Sitesi Yeniden Tasarımı Sırasında Kaçınılması Gereken 14 SEO Hatası
Web sitesini yeniden tasarlamak, düşünülmesi gereken yüzlerce teknik, finansal, yaratıcı, operasyonel ve stratejik kararla birlikte büyük bir proje olabilir. Hedeflerinizi planlamaktan sitenizi sıfırdan inşa etmeye kadar, başyapıtınızı dünyaya göstermeden önce aylarca planlama, tasarım, yazma ve geliştirme olabilir.
Lansmanınızın aksamadan başladığından emin olmanın bir anahtarı, web sitenizin arama motorlarının veya SEO nun dilini konuşmasını sağlamaktır. Eski web sitenizle oluşturduğunuz herhangi bir SEO değerinin yalnızca korunmadığından, aynı zamanda yeni web sitenizde de geliştirildiğinden nasıl emin olabilirsiniz ? İşte web sitenizi yeniden tasarlarken dikkat etmeniz gereken 14 SEO hatası.

1: Hedefsiz Yeniden Tasarım


İçerik tasarlamaya veya haritalamaya başlamadan önce kendinize sormanız gerekir:
Bu yeni web sitesinin temel amaçları ve hedefleri nelerdir?
Web sitenizi potansiyel satış müşterileri oluşturmak için kullanmayı planlıyorsanız, içeriğinizin ve kullanıcı deneyiminizin dönüşüm yollarınızla aynı hizada ve ziyaretçilerin potansiyel müşterileri yönlendirmesine yardımcı olması gerekir.
Bu, gelen pazarlama programlarının kilit bir unsurudur. Müşteri adayları bulmak için, trafiği artırarak farkındalık yaratmak istersiniz. Bu, daha fazla blog, premium içerik, sosyal paylaşım ve insanların geri gelmesini sağlamak için nedenler oluşturmak anlamına gelir.
Herkese uyan tek bir web sitesi yok. Takımınızla yeniden tasarımı tartışırken, şu ana unsurları göz önünde bulundurun:
Yeniden tasarlamanın amacı: Başarı üç ila altı ay içerisinde nasıl görünüyor?
Personas: İdeal müşterileriniz kimler? İşinize bağlı olarak, çeşitli ideal fırsat türleriniz olabilir.
Alıcının yolculuğu: Bir müşterinin, sizinki gibi bir ürünü satın almaya karar verirken deneyimlediği temel aşamalar nelerdir?
Anahtar unsurlar: Hedeflerimizi gerçekleştirmemize yardımcı olması için sahip olması gereken özellikler ve bileşenler nelerdir?

2: Karşılaştırmaların Alınmaması


Artık sitenizi yeniden tasarlamaya karar verdiğinize göre, eski web sitenizin performansını temel alan ölçümler oluşturmalısınız. Bu analiz kriterleri Google Analytics te bulunabilir ve yeni sitenin yanı sıra genel büyüme için hedefler belirlemenize yardımcı olur.
Kriter türleri şunlardır:
Sitede geçirilen süre, genel ziyaretler ve ortalama banner tıklama oranları: Bunlar, reklam gelirine dayalı olarak kazanç sağlayan B2B yayıncıları özellikle ilgilendirir.
Belirli bir ürünün satış dönüşümlerini ziyaret edenler: Bir B2C şirketi yalnızca ziyaretçileri müşteriye dönüştürmekle ilgilenebilir ve tüm kullanıcı deneyimini bu konuya odaklayabilir.
Müşteri adayı oluşturma: Servis tabanlı bir kuruluş, satış ekibi için müşteri adayları yaratma konusunda daha fazla endişe duyabilir ve bu nedenle, markasının dışındaki farkındalığı eğitmek ve arttırmak için daha fazla zaman harcar.
Bir SEO perspektifinden bakıldığında, bağlantı hakkınızı ve mevcut etki alanınız üzerinde oluşturduğunuz herhangi bir değeri korumak için, en azından şu ölçümleri karşılaştırmak istersiniz:
Toplam trafik (organik arama, tavsiye vb.)
Dönüşüm oranları (ideal olarak trafik ve müşteriler arasında her adım)
Hangi sayfalar organik trafik alıyor (genellikle en iyi anahtar kelimelerle eşleştirilir)
Kullanım metrikleri (coğrafya, hemen çıkma oranı, sitede geçirilen süre vb.)
Gelen bağlantılar (size geri bağlanan siteler)

3: Yanlış İYS ve Barındırma Sağlayıcısını Seçme


Doğru içerik yönetim sistemi (CMS) belki de bir web sitesi için en önemli faktördür. Yeni sitenizin kapsamına bağlı olarak, maliyet, işlevsellik, destek, güvenlik, güvenilirlik ve hız tartmanız gerekir.
Mükemmel bir şekilde optimize edilmiş bir web sitesi sağlamak için CMS de aramanız gereken bazı özellikler şunlardır:
Duyarlı tasarım: Web sitesi herhangi bir bilgisayar, tablet, mobil cihaz veya tarayıcıda kesintisiz çalışmalıdır. Google bunu bir SEO sinyali olarak özellikle beklemektedir.
İşlevsellik: CMS, web sitesini düzenlemenizi ve arama motorlarının web sitenizin düzenini ve içeriğini anlamak için kullandığı doğru meta etiketleme veya zengin şema eklemenizi sağlıyor mu?
Analytics: CMS, analitik işlevler eklemenize izin veriyor mu veya dahili analitik işlevler mi var? Ziyaretleri, potansiyel müşterileri, hemen çıkma oranlarını, sitede geçirilen süreleri ve kullanıcı akışlarını kolayca izleyebilmeniz ve belirli pazarlama sorularını yanıtlamak için özel raporlar oluşturabilmeniz önemlidir.
Destek: CMS ile ilgili bir sorun ortaya çıktığında bir destek ekibine veya çevrimiçi bir topluluğa erişiminiz var mı? Daha belirsiz olan CMS lerin sınırlı belgelere veya maliyetli müşteri desteğine sahip olmaları olasıdır. Bunu aklınızda tutun, çünkü ek bir maliyet olabilir.
Hız: Arama motorları site yükleme hızını sıralama faktörü olarak kullanır. Web sitenizin hızlı bir barındırma sağlayıcısı ile güncel bir CMS kullandığından emin olun.

4: Yönlendirmelerin Yanlış Kullanımı


URL leri değiştirmeniz gerekirse sitenizi yeniden tasarlarken yönlendirmeler önemlidir. Yönlendirmeler, arama motorlarına artık belirli bir URL de olmayan içeriği nerede bulacağını söyleyen komutlardır. En yaygın SEO hatalarından biri 302 (geçici) yönlendirmeleri kullanmak, hatta 301 (kalıcı) yönlendirmelerini kullanmak WRONG yolunu yönlendirmektir.
Eski sitemdeki sayfaları elemek zorunda kalırsam ne olur? Bu durumda, eski sayfanızı benzer anahtar kelimelerle en alakalı yeni sayfaya yönlendirin. Örneğin, bir bankaysanız ve belirli bir finansal ürün sayfasını kaldırıyorsanız, bu eski URL yi ana finansal ürün kategorisi sayfasına veya benzer bir ürün sayfasına yönlendirin. Bu, insanları ana sayfanıza veya blogunuza göndermekten çok daha iyi bir seçenektir.

5: Site Haritası göndermeyi Unutmayın


Her web sitesinin Google, Bing ve Yahoo gibi arama motorlarına bir site haritası göndermesi gerekir. Bunlar, ilgili arama motorunun web yöneticisi araçları özelliği ile yapılabilir. Bir site haritası tüm sitenizin URL lerini gösterir ve arama motorlarının web sitenizin organizasyonunu anlamalarına yardımcı olur.

6: Arama Motorlarına Etki Alanınızın Değiştiğini Söyleyin


Google gibi arama motorlarına yeni web sitenizin artık aynı olmadığını söylemeniz gerekir. Yeni site haritanızı göndermeye ek olarak, Google ın Arama Konsolu’ndaki adres değişikliği aracını kullanarak onlara bir güncelleme yapın.
Adres değişikliğinizi Google a göndermenin 3 adımı:
1. İçeriğinizi yeni etki alanına taşıyın.
2. Yeni etki alanında Google Arama Konsolunu doğrulayın.
3. Adres değişikliğinizi Google Arama Konsoluna gönderin.

7: Bilgi Panelini veya Şema İşaretlemesini Kullanmak


Arama sonuçlarının yüzde ellisi Google da bir bilgi paneli sonucu elde ediyor. Bilgi panelleri, kullanıcıların sıklıkla aradığı önemli bilgileri sağlar. Google ın veri vurgulayıcı aracı, verilerinizin web sitenizde nasıl yapılandırıldığını açıklamanıza yardımcı olur, böylece Google bunları zengin snippet ler içinde kullanabilir. Veri vurgulayıcı aşağıdakileri destekler:
Makaleler
Olaylar
Yerel İşletmeler
Restoranlar
Ürünler
Yazılım uygulamaları
Filmler
TV Bölümleri
Kitaplar
Sonuçlarınızı bilgi panelinde elde etmenin bir başka yolu, rich schema nın daha açık bir şekilde kullanılmasıdır. rich schema, arama motorlarına özellikle web sitenizin ziyaretçileri için ne tür bir HTML iletişim kurduğunu söyleyen bir HTML markasıdır.

8: Arama Motorlarını Yanlışlıkla Engellemeyin


Robots.txt dosyanızda, tarayıcılara web sitenizin belirli bölümlerini endekslemekten kaçınmaları konusunda talimat verebilirsiniz. Robots Hariç Tutma Protokolü olarak adlandırılan, arama motorlarına genel olarak web sitenizi nasıl okuyacaklarını söyler.
Yeni web sitenizin yayınlanma tarihinde, web sitesi etki alanınızın robots.txt içinde listelenmediğinden emin olun.
Arama motorlarının web sitenizin tamamını taramasını istiyorsanız, robots.txt sayfanızı okuyun:
User-agent: *
Allow:
Sitemap: http://www.yoursite.com/sitemap.xml

9: İçeriği Paylaşmak Kolay Değil


Sosyal paylaşım, genel trafiği ve içeriğinizle ilgili farkındalığı artırır. Ayrıca, web sitenize daha fazla bağlantı oluşturur. Markanız ve / veya ürünleriniz hakkında konuşmaları teşvik eder. Bunların hepsi SEO başarınızı arttırır. Bu üç basit adımı izleyerek içeriğinizi paylaşmayı kolaylaştırın:
1: İçeriğinizi ilk başta paylaşılabilir hale getirin. Unutmayın, insanlar genellikle onayladıkları bir şeyi paylaşırlar. İçeriğinizin ilgi çekici, değerli olduğundan ve aşırı satış odaklı olmadığından emin olun.
2: Estetik olarak görselleştirin. Grafik tasarımlar hazırlayın, fotoğraf veya video yerleştirin. Yayınlarınızda net bir başlık, açıklama ve büyük resim kullanın.
3: Sosyal butonlar gibi diğer en iyi uygulamaları kullanın ve Buzzfeed ve Wired gibi paylaşılabilir web sitelerini taklit edin.

10: Güvenli Barındırma Kullanmamak (HTTPS)


Kötü güvenlik uygulamaları SEO için zararlı. Web siteniz saldırıya uğradıysa, arama motorları web sitenizi dizinlerinden kaldırır. CMS nizin yerleşik güvenliği olduğundan emin olun veya bundan kaçınmak için bir güvenlik eklentisi kullanın.
Bazı tarayıcılar, web sitenizde güvenli barındırma kullanılmıyorsa, ziyaretçilerin dikkatini güvenli olmayan bir uyarıya çeker.

11: Kitlenizden Zayıf Niteliksel Görüşler Toplama


Bir web sitesi oluştururken çok fazla varsayımda bulunulur. Hala ürün pazarına uygunluk kazanmaya çalışan girişimler için bu özellikle doğrudur. Bir sonraki web sitenizi oluşturmadan önce, mevcut müşterilerden ve potansiyel müşterilerden 10-20 görüş toplamak için ek süre ayırın.
Alanında uzman olduğunuzdan, kullanıcıların bir satın alma kararı vermek için web de nasıl gezindiklerini tam olarak bildiğinizi düşünmeyin.
Görüşmelerinizin her birinde, görüşmecinizin satın alma sürecinde ilerledikleri her adımda sizi yönlendirmelerini sağlayın. Süreç muhtemelen web sitenize inmeden çok önce başlıyor.
Henüz çok fazla müşteriniz veya potansiyel müşteriniz yoksa, Google Anketleri veya SurveyMonkey Panelleri gibi istihbarat toplamak için kullanabileceğiniz oldukça uygun fiyatlı kullanıcı araştırma araçları vardır.

12: Rekabet Analizi Yapmamak


Hangi sayfaların oluşturulacağını, hangi anahtar kelimelerin hedefleneceğini ve sektörünüzdeki konular için nasıl sıralanacağını nasıl bilmelisiniz
Rekabetçi istihbarat, yeni web sitenizi oluşturmadan önce çok yararlıdır çünkü Google ın zaten üst sıradaki içerik içinde değer verdiği kullanıcı deneyimi, içerik ve özelliklere odaklanabilirsiniz.
Depo otomasyonu için rütbe almaya çalışan bir şirket örneğine bakalım.
Bu terim için Google da sıralanan ilk 10 siteye bakın:
Bu sitelere bakarken, rakiplerinizin aramada sizi geride bırakmasına yardımcı olan nitel ve nicel kalıpları tanımlayın. Kendi web sitenizi düşünerek aramanız gereken bazı unsurlar:
İçerik derinliği: Sitelerinde bu konuya ayrılmış veya daha uzun, ayrıntılı bir sayfa için birkaç sayfa var mı?
Bu sitelerde kullanılan içerik biçimleri: Video, uzun biçim metin, ses, etkileşimli.
Etki alanlarını bu sitelere bağlama miktarı / kalitesi: Bunu bir web sitesi yeniden tasarım perspektifinden gerçekten etkileyemezsiniz, ancak daha rekabetçi koşullar için zaman içinde ne kadar çaba göstermesi gerektiği konusunda size fikir verecektir.
Mobil tasarımın kalitesi: Bazı endüstriler mobilde masaüstünden çok farklı bir deneyime sahip olmaktan yararlanır.

13: Yetersiz Anahtar Kelime Optimizasyonu, Keşif ve Hedefleme


Bir siteyi başlatmadan önce içerik oluşturma, tasarım, analitik ve stratejiyle ilgilenen saatler süren çalışmalar olmalıdır. Anahtar kelime araştırması, içeriğin arama motorları tarafından görülmesini sağlamak için başlatılacak en iyi yerlerden biridir. Anahtar kelimeler:
Alıcı personelinizi ve alıcının yolculuğunu yansıtın.
Acı noktalarını, hedefleri, zorlukları ve markasız terimleri yansıtan anahtar ifadeler kullanın.
İlgili blogları ve web sayfalarını oluşturmanıza olanak tanıyan bir konu kümesiyle ilişkilendirin.
Anahtar kelime araştırma SEO üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Anahtar kelime listenizi kullanarak, her web sayfasının aşağıdaki parçalarını optimize etmelisiniz:
URL
Başlık
Meta Açıklaması
H1 başlık etiketi
Vücut kopya
Resim alt metni
Diğer web sitelerinden dahili bağlantılar (ideal olarak)
Video açıklamaları
Google AdWords Anahtar Kelime Aracı: Yeni anahtar kelime kategorileri için öneriler bulmak ve genel sıralamanızı ve fırsatlarınızı daha iyi anlamak için mükemmel bir kaynak.
Moz un Anahtar Kelime Gezgini Aracı: Yüzlerce anahtar kelime önerisi sunabilen ve anahtar kelime zorluğunu, fırsatını ve daha fazlasını tanımlayabilen favori araçlarımızdan biri.
SEMrush: Yapabileceğiniz en önemli anahtar kelime keşif alıştırmalarından biri, anahtar kelimelerinizi konuya göre belirlemektir. Bunu, anahtar kelime listenizden geçerek ve her anahtar kelimeyi bir konu ile eşleyerek yapabilirsiniz.
Bu biraz manuel bir işlemdir ancak sonunda, sabit bir konu grubuna eşlenmiş 500-2.000 anahtar kelimeden oluşan bir listeye sahip olacaksınız.
SEMRush tüm rakiplerinizin sıralama koşullarını dışa aktarabilir ve ardından öncelikli olarak seçtikleri konu türlerini ve yeniden tasarımınızın bir parçası olarak hangi sayfaları eklemeniz gerektiğinden emin olmanız için her markayı tek tek inceleyebilirsiniz.

14: Uluslararası SEO ve Kendi Ülkeniz İçin Tasarım


Her gün arama yaparak yeni kitlelere ulaşmaya çalışan müşterilerle çalışıyoruz. Sitenizi yeniden tasarlarken, arama motorlarının belirli ziyaretçilerin web sitenize nasıl erişmesi gerektiğini bilmesini sağlayın. Web sitenize eklemeniz için birkaç unsur:
Hreflang: Bu, arama motorlarına, kullanıcının tarayıcılarında varsayılan olarak sahip olduğu dile göre içeriğinizin belirli bir sürümünü göstermelerini söyleyen bir yönergedir.
Google Arama Konsolu: GSC, arama motorlarına üst düzey alanlarınızdan birinin belirli bir ülkeyi hedef alıp almadığını söylemenizi sağlar. Web siteniz için birden fazla TLD kullanıyorsanız, her bir TLD nin kendisiyle ilişkilendirilmiş bir Google arama konsolu hesabına sahip olduğundan emin olun.
Yerelleştirilmiş anahtar kelime hedefleme: Birden fazla ülkedeki kullanıcılar aynı dili konuşsa da, ürününüzü konuşma ve heceleme yöntemleri farklı olabilir. Uluslararası bir anahtar kelime araştırma aracı kullandığınızdan ve yerel müşterilerinizle konuştuğunuzdan emin olun, böylece ülkeler arasındaki nüansları belirleyebilirsiniz.


Tasarım Sırasında Kaçınılması Gereken 14 SEO Hatası : Tasarım Sırasında Kaçınılması Gereken 14 SEO Hatası