2022-05-21 01:00:09

1893

Serbest Makale Yazarı Olmanın 13 Püf Noktası

Serbest Makale Yazarı Olmanın 13 Püf Noktası hakkında bilgilendirme yazımızda; Teknik Makale Nedir ? Teknik makale portföyü, teknik makale yazmak için nelere dikkat edilmelidir ? konularını ele aldık.

Serbest Makale Yazarı Olmanın 13 Püf Noktası

Serbest Makale Yazarı Olmanın 13 Püf Noktası :Karmaşık fikirleri ve talimatları, herkesin anlayabileceği basit terimlere ayırmakta iyiyseniz, teknik makale yazarı olmak konusunda uzmanlaşmayı düşünebilirsiniz. Talepte olan ve genellikle iyi ödenen çok değerli bir beceridir. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu'na göre, web yazarları ve teknik ürünlerdeki artışın devam etmesi nedeniyle teknik yazarlara yönelik talebin 2016'dan 2026'ya kadar yüzde 11 oranında artacağı tahmin ediliyor.
Teknik Yazı Nedir
Teknik makale yazısı, genellikle bir şeyin nasıl yapılacağı veya nasıl kullanılacağı hakkında talimatlar veren teknik veya özel konular hakkında iletişim kuran herhangi bir yazılı içerik türüdür. Okuyucular tarafından genellikle web sayfaları veya yardımcı belgeler yoluyla kolayca anlayabilecekleri karmaşık bilgileri kullanıcı dostu bir dile ayırmakla ilgilidir. Teknik yazı BT ve yazılım şirketleri ile sınırlı değildir. Kolejler, devlet kurumları, sanayi üreticileri, finans şirketleri, yayıncılar ve tıbbi uygulamalar, hepsi güçlü teknik yazı gerektirir. Liste devam edebilirdi. Her ne kadar çoğu zaman teknik yazıyı talimat kitapçığı olarak düşünmekle birlikte, beyaz sayfalar, kılavuzlar, eğitim kursları veya çalışan el kitapları gibi çeşitli biçimlerde olabilir.
1. Teknik Makale Portföyü Geliştirin
Vurgulamanız gereken öncelikli bir işiniz yoksa, olası müşterilerin neler yapabileceğinizi görebilmesi için bazı yeni örnekler oluşturun. Tanınmış bir uygulama için destek belgelerini yeniden yazabilir veya kullandığınız bir ürün için bir kullanım kılavuzu oluşturabilirsiniz.
2. Teknik Makale İşlerine Bakın
Teknik yazım işleri, Constant Content, Freelancer, Upwork ve LinkedIn, armut.com, projekurdu gibi çeşitli iş ve işveren buluşturan sitelerde bulunabilir. Bu sitelerde e-posta uyarıları ayarlayabilir, böylece yeni işlerin ne zaman gönderileceğini öğrenebilirsiniz.
Alternatif olarak, portföyünüzü hizmetinize ihtiyaç duyan kuruluşlara gönderin veya mevcut arkadaş ve meslektaş ağınızdan yardım isteyin.
3. Makale Yazarı Olarak Odak Noktanızı Bulun
Zaten belirli bir endüstri bilgisine sahipseniz, bilgisayar yazılımı veya finans gibi belirli bir alana odaklanmayı düşünün. Bu alanda bilginizi geliştirecek, yazınızı güçlendirecek ve ilgili müşteriler için daha çekici olacaksınız.
4. Uzmanlara sorun
Teknik bir yazar olarak öğrenmeyi asla bırakmayacaksınız. Bir konuyla mücadele ediyorsanız, tavsiye, teknik bilgi ve teşvik için sektördeki uzmanlara ulaşmanızdır. Bilgi istemek için sosyal medya ve e-posta kullanın.
5. Birikim hazırla
Konu, amaç, kapsam, hedef kitle ve destekleyici belgeleri içeren müşteri tarafından size kısa bir bilgi verilmelidir. İlk taslağa başlamadan önce herhangi bir konuda emin değilseniz, müşteriye projeyi tam olarak anlayana ve sizden ne beklendiğini anlatana kadar sorular sorun.
6. Reader'a Odaklanın
Hedef kitleye bakışınızı asla kaybetmeyin. İçerik, okuyucunun sahip olabileceği tüm olası soruları yanıtlamalı ve okuması ve gezinmesi kolay olmalı.
7. Açık ve Kısa Olun
Nihai amaç mümkün olduğunca çabuk anlaşılmalıdır. Kısa olun, sade bir dil kullanın ve endüstri jargonundan kaçının. Her cümlenin okunabilirliğini ve anlamını etkilemeden olabildiğince fazla kelimeyi ortadan kaldırın. Konu karmaşık isimler ve terimler içeriyorsa bir sözlük ekleyin.
8. Yapı güçlendirmek
Belgeyi daha taranabilir hale getirmek için alt başlıklar, numaralı listeler ve madde işareti noktaları kullanın. Her bölümde, en önemli bilgilerle başlayın ve destekleyici detaylarla takip edin.
9. Görsellerle Denge Metni
Yazınızın yapısını güçlendirmenin bir başka yolu da görseller eklemektir. Diyagramlar, ekran görüntüleri, çizelgeler, grafikler ve fotoğraflar, anlama ve başka bir format sağlamak için kullanılmalıdır.
10. Dikkatlice Düzenleyin
Teknik yazar olarak, detaylara dikkat etmek çok önemlidir. Dilbilgisi ve yazım kurallarından sorumlu olan baş editör ve düzeltmen sizsiniz. Kelime işlemcinizi ve içeriğinizi tekrar kontrol etmek için Word sizi yönlendirecektir.
11. Şablonları kullanın
Birçok teknik makale yazarı, yapı ve açıklığa yardımcı olmak için şablonlar kullanır. Müşterinizden bir şablon isteyin veya zaman kazanıp tutarlı belgeler sunmak için kendinize ait bir şablon oluşturun.
12. Becerilerinizi Geliştirin
Tamamladığınız teknik makale projeleri ne kadar verimli olursa, yüksek kaliteli belgeler oluştururken o kadar verimli olursunuz. Seçtiğiniz endüstri hakkında daha fazla bilgi edinmek için boş zamanınızı kullanın ve teknik yazım uygulamalarını tazeleyin.
13. mütevazi olun
Teknik bir makale yazarı olarak becerilerinizi geliştirirken, müşterilerden, meslektaşlarınızdan ve uzmanlardan gelen geri bildirimlere tamamen açık olmalısınız. Hem olumsuz hem de olumlu geri bildirim faydalıdır. Mütevazi olun, hatalarınızdan ders alın ve bu eğitim fırsatlarını yazar olarak büyümek için kabul edin.
Sonuç
Teknik makale yazmak sıkıcı olmak zorunda değildir. Ton olarak daha resmi olmasına rağmen, yaratıcılık için hala bir imkânınız var. Sonuçta, iyi planlama, detaylara dikkat ve izleyici odağı ile ilgilidir. İyi bir teknik makale yazarı olmak zaman alır, ancak makale yazarı olarak büyümeniz ve serbest meslek kariyerinizi ilerletmeniz için büyük fırsatlar açabilir.


Serbest Makale Yazarı Olmanın 13 Püf Noktası : Serbest Makale Yazarı Olmanın 13 Püf Noktası