2022-05-21 05:41:34

1764

SEO İçin Makale Neden Önemli

SEO İçin Makale Neden Önemli ? Makale Nedir ? Dijital Makale Türleri , SEO İçin İçerik Araştırması , SEO için Makale Neden Önemli ?, Google Önerileri, hakkında bilgileri sizin için derledik.

SEO İçin Makale Neden Önemli

SEO İçin Makale Neden Önemli ?
SEO için makale neden önemli sorusunun en net açıklaması bu olsa gerek: SEO ve Makale, ellerinden gelenin en iyisini yapmak için, herhangi bir web sitesini arama motoru sıralamasında en üst seviyeye çıkarabilecek bir bağ oluşturur.
Ama bu sadece ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarında olur. Çünkü, en kötüsü olduğunda, kurtarılması neredeyse imkânsız olan Google cezalarına neden olabilirler.
Bu bölümün amacı basittir; SEO için makale neden önemli sorusu hakkında bir anlayış sağlamak ve birlikte uyum içinde çalıştıklarından emin olmak için neler yapabileceğinizi göstermek.
Daldıkça, makalenin ne anlama geldiği, SEO değerinin ne olduğu ve sizi arama motoru radarına yerleştiren optimize edilmiş içerik oluşturma konusunda daha iyi bir anlayış kazanacağız.
O halde başlayalım.

Makale Nedir ?


Makale için tam bir tanım sağlamak ve tüm pazarlamacılar tarafından kararlaştırılan bir tanesini yapmak neredeyse imkânsız olurdu.
Ancak, bu bir zorluk olsa da TopRank Pazarlama CEO'su Lee Odden, dünyadaki pazarlamacılardan bize sağlam bir başlangıç ​​noktası sağlayan içerik tanımlarını bir araya getirdi.
İşlem yapılabilir pazarlamacı Heidi Cohen , makaleyi şöyle açıklar:
“Bir duygu ya da angajman istemek amacıyla bağlamla alakalı bir şekilde sunulan bir hikâyeyi ileten yüksek kaliteli, faydalı bilgilerdir. Makale, canlı veya eş zamansız yayınlandığında, metin, resimler, video, ses ve / veya sunumlar dahil çeşitli formatlar kullanılarak ifade edilebilir.”
Cohen'in açıklaması tam olarak açık olsa da bu açıklamadan, çevrimiçi içeriğin her zaman yüksek kaliteli ve kullanışlı olmadığını anlamak önemlidir.
Okuyucuya herhangi bir uygunluk veya kullanışlılık sağlamaya yaklaşamayan çok sayıda kötü makale var.
Daha basitleştirilmiş ancak benzer bir tanımda, Sosyal Tetikleyiciler kurucusu Derek Halpern şöyle diyor:
“İçerik herhangi bir biçimde (ses, metin, video) gelir ve tüketenleri bilgilendirir, eğlendirir, aydınlatır veya onlara bilgi verir.”
Halpern, bir kez daha, en azından hedeflenen kitleyle alakalı ve yararlı olan içeriği anlatıyor.
“Kalite” içeriğinin açıklamasını engellersek, onlarca farklı dijital içeriğe bakarak daha doğrudan bir yaklaşım izleyebiliriz.

Dijital Makale Türleri


Bu noktada, içeriğin ne olduğu hakkında oldukça iyi bir fikre sahip olmanız ve aynı zamanda sunulabilecek farklı biçimlerden bazılarını anlayabilmeniz gerekir.
Fakat SEO için makale neden önemli ve bu ikisinin birlikte çalışması neden bu kadar önemli?

SEO İçin İçerik Araştırması


Arama motorlarının kralı Google, günde 3,5 milyardan fazla arama gerçekleştiriyor. Ve arama motoru optimizasyonu hakkında konuştuğumuz için, arama motoru optimizasyonu yani SEO araştırması için en uygun ortamdır.

SEO için Makale Neden Önemli ?


SEO için makale neden önemli sorusunun cevabı aslında her zaman aynıydı. Bununla birlikte, sadecebu bilgileri düzenleme şekilleri yıllar içinde biraz değişti.
Google’ın algoritmaları, söyledikleri gibi, “… bir saniyeden daha kısa sürede faydalı ve alakalı sonuçlar” sağlama çabasıyla sürekli gelişmektedir.
Google’ın yayınlamaya çalıştığı “yararlı ve alakalı sonuçlar” web’de bulunan içerik parçalarıdır. Bu içerik parçaları, aramayı gerçekleştiren kullanıcının yararları ve alaka sıralarına göre sıralanır. Bu, içeriğinizin herhangi bir SEO değerine sahip olması, arama yapanlar için yararlı olması gerektiği anlamına gelir.
Yararlı olduğundan nasıl emin olabilirsin? Google da bu cevaba yardımcı oluyor. Onların önerisi, siz içerik oluşturmaya başladığınızda, şunlardan emin olun:

Google Önerileri


Bu öğeler bulunduğunda, içeriğinizin SEO değerinin potansiyelini en üst düzeye çıkarırsınız. Ancak onlar olmadan içeriğiniz çok az değere sahip olacaktır.
Ancak, harika içerik yaratmak bulmacanın tek parçası değildir. Dikkat etmeniz gereken teknik bir yanı var.
Makalenin SEO değerinin ne kadar yararlı, bilgilendirici, değerli, güvenilir ve ilgi çekici olduğuna bağlı olduğunu söyleyebiliriz.

İçeriği Optimize Etmenin Önemi


Optimize edilmiş içeriğin önemli olmasının nedeni basit… arama motorlarında onsuz yer alamayacaksınız.
Ancak, kısaca değindiğimiz gibi, burada oyunda çok sayıda faktör olduğunu anlamak önemlidir. Oluşturma sırasında içeriği optimize etmek, içeriğinizin izleyici merkezli olmasını ve önceki bölümde belirtilen önerileri takip etmesini sağlayarak yapılır.

İzleyici merkezli makale

;
İzleyici merkezli Makale ne anlama geliyor ve bunun diğer içerik türlerinden farkı nedir ?
Sadece konuşmak istediğiniz şey yerine izleyicilerin duymak istediklerine odaklandığınız anlamına gelir.
Belirlediğimiz gibi, arama motorlarında rütbe almak istiyorsanız faydalı ve alakalı içerik üretmek oyunun adıdır.
Optimizasyon denkleminin diğer tarafında teknik detaylar da var. Bu, anahtar kelimeler, meta başlıkları, meta açıklamaları ve URL'ler gibi faktörleri içerir. Ve gerçekten optimize edilmiş makalenin nasıl oluşturulacağı konusu makalemizde ilerledikçe netlik kazanacak.

Optimize Edilmiş İçerik Nasıl Oluşturulur


Optimize edilmiş makale oluşturmaya çalışırken, izlememiz gereken birkaç adım var.

Anahtar Kelime Araştırmalarını Gerçekleştirin ve Konunuzu Belirleyin

Ana hedefinizin izleyici merkezli makale oluşturmak olması gerektiğini belirlerken, elde edilen içeriğin arama motorlarında bulunabilmesini sağlamak için anahtar kelime araştırması gereklidir.
Anahtar kelimelerinizi ve konunuzu seçerken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey:
 • Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimelere Odaklanın
 • Büyük Arama Numaralarıyla Rekabetçi Anahtar Kelimelerden ilk etapta Kaçının
 • Kanıtlanmış bir Anahtar Kelime Araştırma Aracı kullanın
 • Konunuzu Anahtar Kelimenizle Eşleştirin


Optimal Okunabilirlik için Ana hattınızı ve Formatınızı Geliştirin

Ana hattınızı oluştururken, çekirdek içeriğinizi küçük parçalara bölünecek şekilde biçimlendirdiğinizden emin olun. Çevrimiçi okuyucular inanılmaz derecede kısa ilgi alanlarına sahip. Makaleniz yalnızca bir devasa paragraf ise, buna sadık kalmayacaklar.
Uzunluğu 1-2 cümle olan paragraflara uymak en iyisidir, ancak 3-4 daha kısa cümleye kadar uzatabilirler. İçeriği daha da parçalamak için her 150-300 kelimede bir alt başlık ve / veya görsel eklediğinizden emin olun. Ayrıca etkileşimi artırmak istiyorsanız, makalenin okunabilir olması çok önemlidir.

Konu ve Hedef Anahtar Kelimenize Yapış


Makale yazmaya başlarken, seçtiğiniz konu ve hedef anahtar kelimeye bağlı kalmanın önemini unutmayın.
Tek bir içerik parçası içindeki her şey ve herhangi bir şey hakkında yazmaya çalışmayın. Ve onlarca anahtar kelimeyi hedeflemeye çalışmayın.
Bunu yapmak sadece çok büyük bir zaman kaybı değildir, aynı zamanda konunuzdaki en -faydalı ve alakalı- içeriği yaratmanızı önler.
Konunuz olarak seçtiklerinize odaklanın ve o konuyla ve onu destekleyen anahtar kelimeyle bütünleşik bir yapı yaratın.

İçeriğiniz Boyunca Geri Bağlantıları Dahil Edin


Google, güvenilirliğin önemli bir SEO faktörü olduğunu açıkça ortaya koyduğundan, alakalı, güvenilir ve yetkili sitelere bağlantı vermek, arama motorlarının içeriğinizi güvenilir olarak görmesine yardımcı olabilir.
Bununla birlikte, bağlantı için kullandığınız kelimelerin, kullanıcının gönderileceği siteyle gerçekten ilgili olduğundan emin olun.
Örneğin, şu cümleyi inceleyin:
“İçeriğiniz için nasıl çekici bir başlık oluşturacağınızı anlamanız gerekiyor.”
Okuyucunun nasıl ilgi çekici başlıklar yaratacağını gösteren bir kaynağa bağlanacak olursanız, aşağıda gösterilen kalın kısmı bağlamanız daha mantıklı olacaktır:
“İçeriğiniz için nasıl çekici bir başlık oluşturacağınızı anlamanız gerekiyor.”
Çoğu durumda, bağlantılarınızı 6 veya daha az kelimeye indirmeniz önerilir.

İçeriğinizi Oluşturulduktan Sonra Nasıl Optimize edersiniz


Şimdi içerik optimizasyonunun “teknik” kısmında. En önemli adımlar, aşağıdakilerin optimize edilmesini içerir:
 • Başlık Etiketi
 • Meta Açıklaması
 • URL


Her adımı nasıl tamamlayacağınıza bir göz atalım.

1. Başlık Etiketinizi Optimize Etme


Bir kullanıcı bir arama yaptığında, başlık etiketi her sonucun başında gördükleri tıklanabilir başlıktır:

Başlık Etiketi

Başlık etiketleri birkaç nedenden dolayı önemlidir. Öncelikle ve en önemlisi, arama motorlarının sayfanızın ne hakkında olduğunu anlamalarına yardımcı olur.
Ek olarak, bir kullanıcının seçtiği arama sonucunu belirleyen bir faktör olabilir. Başlık etiketi optimize etmek için, aşağıdakileri yapmalısınız:
 • 60 karakterin altında tutun.
 • Başlığa birden fazla anahtar kelime girmeyin.
 • İçeriğin ne hakkında olduğu hakkında net olun.
 • Hedef anahtar kelimeleri başlangıçta yerleştirin.


2. Meta açıklaması nasıl optimize edilir

Meta açıklaması, başlık etiketi ve URL'nin altında görünen küçük metin snippet'idir.
Google, meta açıklamaların sıralamaları doğrudan etkilemeyeceğini söylese de, bir kullanıcının sayfanızı tıklayıp tıklamadığını etkiler. Ayrıca, tıklama oranının sıralamalarda da dolaylı bir etkisi olabilir.
Meta açıklama en iyi uygulamalarına gelince, şunları yapmalısınız:
 • 160 karakterin altında tutun.
 • İçeriğin ne hakkında olduğuna kısa ve özel bir genel bakış sağlayın.
 • Alakalı anahtar kelimeler ekleyin (bir kullanıcı arama sonuçlarını gördüğünde vurgulanır).


3. URL’nizi Optimize Etme


Okunabilirlik burada önemlidir, çünkü arama kullanıcılarının uzun ve gizemli URL'lerden korkmamasını sağlar.

Peki, SEO İçin Makale Neden Önemli?


Çünkü, makale optimize edildiğinde görünürlüğünüzü büyük ölçüde artırır.
Görünürlük ve etkileşim olmadan içeriğiniz, her gün web’de yayınlanan milyonlarca makaleden yalnızca bir tanesidir.
Kimse görmez. Kimse paylaşmaz. Kimse onunla hiçbir şey yapmaz. Ancak ne yapacağınızı bildiğiniz zaman görünürlük ve etkileşim gerçekten kolaydır.
Bazen, Google’a büyük bir görünürlük artışı göndermek için tüm sayfalarınız için optimize edilmiş, benzersiz meta açıklamaları yazmak kadar küçük bir şeyin bile farkı olabilir.
Görünürlük ve etkileşim istiyorsanız, sürekli olarak en iyi duruma getirilmiş makale oluşturma işine kendinizi adamak zorundasınız.


SEO İçin Makale Neden Önemli : SEO İçin Makale Neden Önemli ?