2022-05-20 22:51:55

1788

Google RankBrain Nedir? SEO ve Sıralamanızı Nasıl Etkiler?

Google RankBrain Nedir ?, SEO ya Nasıl Etki Eder ?, Google Rank arama sonuçları nasıl sıralanır ? , RankBrain'in Çalışma Şekli hakkında bilgilendirme yazımızda sizin için derledik.

Google RankBrain Nedir? SEO ve Sıralamanızı Nasıl Etkiler?

2015 yılının sonlarında açıklanan RankBrain, arama ve SEO konusunda Google’ın en son büyük algoritmasıdır. Bir pazarlamacı olarak, RankBrain'in nasıl çalıştığını anlamak, en üst sıralarda yer almak için anahtardır.

Google’ın RankBrain Açıklaması


Bloomberg’le yaptığı röportajda Google, gösterdikleri sonuçların sırasını belirleme konusunda RankBrain’in “en önemli üçüncü faktör” olduğunu belirtti. (Diğer ikisi içerik ve backlink).
Bu makalede, RankBrain'in ne olduğuna bakmak, nasıl çalıştığını anlamak ve sıralamalarınızı yükseltmek için bir strateji önermek istiyorum.
Google'ı kendi oyununda yenmeye hazır mısınız?

RankBrain Nedir?


RankBrain, Google tarafından başlatılan ve sonuç sayfalarını makine öğrenmeyi kullanarak sıralamasına yardımcı olan bir algoritmadır.
(Makine öğrenmesi, bilgisayarların, bu bilgiyi açıkça bildiren kodlayıcıların aksine, karşılaştıkları verilere göre bilgileri öğrenip çıkarmaları için bir yoldur.)
Önceden, Google Arama Sonuçları, yararlı olduklarını düşündükleri ölçütlere göre mühendisler tarafından elle ayarlandı (örneğin, TO, bekleme süresi veya yükleme hızı). Şimdi, RankBrain ile, Google AI (yapay zeka) otonom sonuçlarını anında organize edebiliyor.
Örneğin, “çikolatalı çerezler” gibi belirli bir anahtar kelime için RankBrain, geri bağlantıların gözden geçirme kadar önemli olmadığına karar verebilir, bu nedenle bu ölçümlerin SERP’lerde taşıdığı önemi değiştirebilir. (Arama Motoru Sonuç Sayfaları)
Ancak RankBrain, belirli bir anahtar kelime için hangi ölçümlerin alakalı olduğunu nasıl biliyor?
Çerezler örneğini izleyen RankBrain, en yüksek müşteri memnuniyetine yol açan (örneğin en düşük hemen çıkma oranı olabilir) bir formül bulana kadar çeşitli SEO ölçümlerini ayarlar.
Google’ın kendi deneyleri sayesinde, gösterilecek en iyi sayfayı tahmin etme konusunda RankBrain’in Google’ın mühendislerinden %10 daha doğru sonuçlar ortaya çıkardığı biliniyor.
RankBrainartık Google’ın her saniye aldığı tüm milyonlarca arama sorgusunda dünya çapında dağıtılmaktadır. RankBrain, Google Hummingbird algoritmasının çok daha büyük bir parçasıdır.
Google Makine Öğrenimi bölümündeki başkanlardan Jeff Dean’e göre, RankBrain “muhtemelen her sorguda değil, birçok sorguda” gerçek sıralamayı etkiliyor.

RankBrain'in Çalışma Şekli İncelemesi


Daha önce de belirttiğim gibi RankBrain, belirli bir arama terimi için en doğru sıralamayı bulmak için SERP'leri sürekli olarak düzenler.
RankBrain, sorgunuzun ne hakkında olduğunu anlamak için anlamsal analiz kullanır. Bu, RankBrain'in artık yalnızca anahtar kelimelere (ve anahtar kelime yoğunluğuna) bakmadığı, bunun yerine aramanızın arkasındaki amacı anlamaya çalıştığı anlamına gelir.
Örneğin, “ilk ürün elmaya” sorarsam, RankBrain cümleyi baz alarak ve sizin genel itibari ile bu cümleyi ne için aradığınızı anlamaya çalışarak sonuçları döndürür. Oysa ki geçmişte, “ilk”, “ürün” ve “elma” anahtar kelimelerinin en çok görüldüğü ve alaka düzeyinin en fazla olduğu sayfalar gösterilirdi.
Bunu yapmak için, RankBrain kelimeleri kavramlar halinde gruplandırır ve bu kavramları kapsayan sayfaları derinlemesine bulur. Ayrıca, kullanıcı konumu gibi şeyleri de dikkate alır. Örneğin, “Dünya Kupası 2018 konumu” ararsanız ve Rusya’da (Dünya Kupası ev sahibi) bulunuyorsanız, harita yönlerini gösterebilir. ABD’de bulunuyorsanız, yalnızca barındırıldığı şehir hakkında bilgi gösterebilir.
(Bunun RankBrain-first dünyasında SEO anahtar kelime hedeflemesini nasıl etkilediğini görmek için okumaya devam edin)

RankBrain kullanıcı memnuniyetini nasıl ölçer?


Google'ın nihai hedefi, size mümkün olan en iyi sayfa kümesini göstermektir ve kullanıcı memnuniyeti Google aramasının merkezindedir.
Asıl memnuniyet ölçütleri Google tarafından resmi olarak yayınlanmamış olsa da bunların ne olduğu konusunda varsayımlarda bulunabiliriz.
Tahmin etmek zorunda olsaydım, RankBrain'in nasıl baktığını şu şekillerde söyleyebilirdim:
  • Organik TO (Tıklama Oranı)

  • Sitede Geçirilen Süre

  • Çıkma Oranı

  • Pogo Sticking (hızlıca bir sayfa bakıp SERP'lere (arama motoru sorgularınıza) geri döndüğünüzde)

Bu SEO faktörlerine dayanarak, RankBrain her sayfa SERP'ler üzerinde hak ettiği yeri elde edinceye kadar sayfaları sürekli değiştirir.
Örneğin; “SEO Nedir” kelimesini arattınız. İlk sırada karşınıza bir site çıktı ve bu site tamamen SEO paketleri satmak üzerine kurulmuş ve siz bu siteye girdikten sonra saniyeler içinde ayrıldınız. Sonra bunu 2. 3. Sıradaki siteler için de yaptınız ve “SEO Nedir” sorgunuzun tam karşılığını 4. Sıradaki site de buldunuz.
Bu sizin arama mantığınız ve sizin gibi birçok kullanıcı olacağı için, Google 4. Sıradaki siteyi kullanıcı için daha faydalı bulacak ve sıralamasını yükseltecektir. Aynı şekilde diğer sitelerin sıralaması da bu arama sorgusu için düşecektir.
Google’ın aldığı milyarlarca ve anahtar kelime arama ile RankBrain’in kesin kazananları denemek ve seçmek için pek çok veri var.

Google Rank arama sonuçları nasıl sıralanır ve değerlendirilir?


Daha önce açıklandığı gibi, sonuçlar
1) anahtar kelime alaka düzeyi
2) backlink sayısı
3) Rankbrain şeklinde sıralanır.
Bu yazıda anahtar kelime arama hacminde üst sıralara nasıl ulaşabileceğinizi daha ayrıntılı olarak anlayacağız.

RankBrain’in seveceği anahtar kelimeler nasıl hedeflenir?


Uzun kuyruk anahtar kelime hedefleme günleri gitti gibi görünüyor. Güne dönersek, farklı ama yakından alakalı uzun kuyruk anahtar kelimeler için içerik oluşturmak daha mantıklı görünüyor:
“Öğrenciler için en iyi kredi kartları”
“En iyi öğrenci kredi kartları”
Ve her sayfa meta etiketini, her uzun kuyruk varyasyonu için özel olarak optimize edin.

Günümüzde, uzun kuyruk anahtar kelime SEO tekniği öldü


RankBrain kavramsal arama ile, uzun kuyruk anahtar kelimeler artık belirli ifadeler yerine kavramlar halinde gruplandırılmıştır. Önceki örnek benziyor
(En iyi, en iyi) - (Öğrenci, Üniversite) - (kredi kartları)
Ve bu anahtar kelimelerin olası kombinasyonları pratik olarak aynı arama sonuçlarına yol açar. Bu nedenle, uzun kuyruk anahtar kelimeler için optimizasyon artık 2019'da etkili değildir.

Peki uzun kuyruk anahtar kelime alternatifi nedir?


RankBrain'i kandırabilmek için sayfayı orta kuyruk anahtar kelimeler için optimize edin. Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin uzunluğunun aksine arama hacmi ve rekabet oranları oldukça küçüktür. Orta kuyruklu anahtar kelimeler iyi miktarda trafik oluşturur (ve böylece sağlıklı rekabet oluşturur).
“SEO” gibi neredeyse imkânsız, geniş arama hacmi potansiyeline sahip anahtar kelimeler ile “seo'nuzu ücretsiz olarak nasıl yaparsınız” gibi çok dar arama hacmi olanların arasında tatlı bir noktadadır.
Yukarıda belirtilen örnek için orta kuyruklu bir alternatif “seo nasıl yapılır” olacaktır.

Rankbrain için anahtar kelimeleri nasıl bulabilirim?


RankBrain’in daha iyi yardımcı olabilmesi için blog yazınızın ne hakkında olduğunu anlamasıgerekir. Bunun için de makalenizin asıl anahtar kelimelerin doğal varyasyonlarını (LSI anahtar kelimeler olarak bilinir) içermesi gerekir .
Örneğin, “karın egzersizleri” hakkında yazıyorsanız, “karın egzersizi”, “temel egzersizler”, “abdominal egzersiz” gibi anahtar kelimelerden bahsedebilirsiniz.
Tüm bu LSI anahtar kelimeleri RankBrain'in kavramları kolaylıkla ilişkilendirmesine yardımcı olur.

Sonuç


RankBrain, kullanıcı amacına bağlı olarak size en iyi sonuçları sunmak için sürekli olarak gelişen güçlü bir algoritmadır .
Anahtar kelime hedefleme artık uzun kuyruklu bir oyun değil, daha derin bir bağlamsal savaştır. Eğer üst sıralarda yer almak istiyorsan aşağıdakileri yapmalısın:
  • Harika, derinlemesine içerik yaz
  • Anahtar kelimelerin varyasyonlarını ekle
  • Okuyucularına, sitede uzun süre kalabilecekleri ve daha fazlası için geri gelebilecekleri algısını oluştur.


Google RankBrain Nedir? SEO ve Sıralamanızı Nasıl Etkiler? : Google RankBrain Nedir? SEO ya Nasıl Etki Eder ?