2022-05-19 23:31:40

1676

Google Kafein (Caffeine) ve SEO Üzerindeki Etkileri

Google Kafein (Caffeine) ve SEO Üzerindeki Etkileri hakkında bilmeniz gerekenleri özet olarak derledik. Google kafein ( Caffeine ) nedir ? , ne işe yarar, SEO açısından sitenize etkisi nelerdir.

Google Kafein (Caffeine) ve SEO Üzerindeki Etkileri

Google Caffeine ( Kafein ) ve SEO Üzerindeki Etkileri
Tüm kahve bağımlıları, Google’ın yeni arama motorunu seveceksiniz. En azından adını seveceksin. Google Caffeine, uzun zamandır dünya çapındaki SEO uygulayıcıları tarafından, modern Web 2.0 aramasında yarattığı muazzam etki nedeniyle beklenmekteydi.
Bu sadece başka bir motor değil. Onun gibi çalışan tek motor. Yazarken SERP'lerinde en iyi ve en taze içeriği elde etmek. Bu, Google’ın blogunda açıkladığı gibi katman sistemiyle ilgili olarak temel farktır. Kafein, web aramaları için son endeksinden yüzde 50 daha taze bilgi sağlar. Google’a göre, Google kafein şu ana kadar sundukları en büyük web içeriği koleksiyonudur.
Tamamen farklı bir motor. Kafeinin daha taze bir içerik çizdiği doğruysa, o zaman çoğu sonuç, bence bloglardan, forumlardan veya bir haberden mi, hatta belki de tweet'ten mi gelirdi? Kafeinin asıl amacı, yayınlanmasından çok kısa bir süre sonra ilgili, alakalı içeriğe ilişkin sonuçları ortaya çıkarmasıdır. Bir blogcu olarak, bu değişiklikten oldukça memnunum. Bir SEO uzmanı olarak, bunun SEO ve dünyadaki SEO uygulayıcıları üzerinde ne gibi etkileri olacağı konusunda emin değilim.
Google’ın Kafein’le ilgili blogunda okuyacağınız gibi, web’de nasıl arama yaptığınız Google’ın endekslemesini sağlar. Web’i gerçek zamanlı olarak aramıyorsunuz. Web’i, Google’ın webin tamamını veritabanına nasıl kaydettiğini araştırıyorsunuz.

Kafeine ihtiyaç var mı ?


Önceki yazımda dediğim gibi, internet bilgi mega veritabanıdır. Devasa bir şey değil, bir milyondan fazla, bir milyardan fazla veya bir trilyondan fazla ya da sayıların tanımlayabildiği kadar. Ve şimdi Google'ın adının kaynağını nereden aldığını görebiliyoruz: Googol. İnternet, sahip olduğu bilgi sayısında sınırsızdır.
Biz insanlar hayatımızın günlük bir parçası olarak arama yapıyoruz. Günümüzde bilgi dünyamızda ve internet yaşamımızda bir zorunluluktur ve Google tam da bunu sağlar.
Ancak talep ve beklentiler hiçbir zaman bir adım atmaz. İnsanların arama sonuçları ve alaka düzeyi beklentisi giderek artmaktadır. Ve sadece burada ve şimdi değil, aynı zamanda net ve özlü bir bilgi istiyoruz. Başka bir deyişle, yalnızca tam olarak aradığımız içeriği istiyoruz.
Ama orada bitmiyor. Araştırmacılar bilgilerinin hızlı ve ilgili olmasını isterken, İnternet'teki yayıncılar ve üreticiler içeriklerinin anında aranabilir ve paylaşılmasını ister. Belki de Facebook'un içerik ve bilgi paylaşımı için en iyi tercih olmasının nedeni budur. Çünkü hızlı bir şekilde verebilirler.

Web ve Google’ın Katmanları


Eski Google motorunun çalışma şekli, web sayfalarını dizine eklemesi ve katmanlara yerleştirmesidir. Bazıları diğerlerinden daha hızlı yenilenir. Üst katmandaysanız, şanslısınız.
Google tarafından daha sık endeksleneceksiniz. Muhtemelen, içeriği daha hızlı güncellediğinizden ve site yetkiliniz daha yüksek olduğundan Katmanın alt kısmındaki sitelerden daha iyisiniz. Eski dizinin (veya eski motorun) bir katmanını yenilerken, Google’ın tüm web’i analiz etmesi gerekir; bu, elbette Google’ın yeni bir sayfa veya yeni bir içerik bulduğunda ve SERP’inde kullanıma sunulduğunda önemli bir gecikme anlamına gelir.

Kafein size neler yapabilir ?


Hiç kahve içtin mi? Ayakta kalmanı sağlıyor değil mi? Google Kafein, web'i küçük porsiyonlara göre analiz eder ve böylece arama dizinlerini sürekli olarak güncelleyebilirler. Böylece Google her yeni içerik gördüğü zaman, anında dizinine ekleyebilir. Bu da sonuçta mutlu araştırmacılar olduğumuz anlamına geliyor, çünkü şimdi daha önce hiç olmadığı kadar taze içerik bulabiliyoruz!

Arama asla aynı olmayacak


Google, bu motoru web'deki kalabalık bilgilerle ve her yerdeki araştırmacıların ve yayıncıların talep ve beklentileriyle başa çıkmak için inşa etti. Ama mükemmel değil, hayır. Henüz en iyisini beklememiz gerektiğini sanmıyorum. Bazılarının yeni motorla alakalı sonuçlar alamadığını okuduğum için hala bir tür kitlesel beta sürümünde olacağını tahmin ediyorum. Sanırım Google’ın yapacak çok işi var.

Peki Google’ın Kafeini SEO’yu nasıl etkileyecek ?


Sanırım bu, bu girişin en çok beklenen kısmı. Bu yeni motor, SEO’yu nasıl etkileyecek? SEO sadece bir feragatname, Nostradamus'un bir gerçeği veya kehaneti değildir.
İlk olarak, sosyal medyanın bundan faydalanmak isteyeceğini düşünüyorum. Facebook ve Twitter, bu yeni motorla SERP'lerin tahtlarını talep edebilir. İnsanlar küresel olarak Facebook ve Twitter üzerinden saniyede (ya da yarım saniyede?) Yeni içerik sunarlar. Bu içeriği ve bilgileri Google’ın yeni Motoruna açarlarsa, şüphesiz SERP’lere hükmederler. SEO uygulayıcıları SERP'leri manipüle etmede sosyal medyaya girmenin bir yolunu bulmak zorunda kalacaklar. İkincisi, içerik özyineleme iyi bir fikir gibi görünüyor. Eski makalenizi alın, parolanızı yazın, sonra tüm sitelerinizi ona bağlayın ve yayınla düğmesine basın. Kim bilebilirdi, değil mi? Bence denemeye değer.
Üçüncüsü, elbette, içerik yinelemesinin gerçekleşmesi (ya da olmasa bile) içerik artık o kadar iyi olmayabilir. özellikle arama motoru hitleri arayan blogcular için. Bununla beraber 'şimdi yayınla, sonra düzenle' alışkanlığı web’de orman yangını gibi yayılacak.
Dördüncü, daha fazla bağlantı! Elbette daha fazla içeriğe sahipsek, sonuç olarak daha fazla bağlantı üreteceğiz. Tahminime göre, Google MIGHT, gelecek günlerde çok fazla bağlantı olacağı için hem gelen hem de giden bağlantılara verdiği ağırlığı yeniden değerlendirecek.
Beşinci olarak, Forum ilanı ve Gerilla bloglaması şimdi favoriler haline geldi. Elbette, eğer forumlar ve bloglar daha sık dizine eklenirse, yetkilerini kullanmak, yorum yapmak ve elinizden geldiğince farklı bloglarda ve forumlarda yayınlamak istersiniz. Elbette, bir spam göndericisi olarak değil, toplulukta gerçekten bir okuyucu olarak yorum yapmaya çalışın.


Google Kafein (Caffeine) ve SEO Üzerindeki Etkileri : Google Kafein (Caffeine) SEO Üzerindeki Etkileri