2022-05-20 09:31:50

1737

Google Analytics Anonimleştirme

Google Analytics Anonimleştirme hakkında bilgileri derledik.Anonimleştirme Sebepleri, Web sitesi operatörünün görevleri, IP adreslerini anonimleştirme gibi konuları sizler için hazırladık

Google Analytics Anonimleştirme

Google Analytics anonimleştirmek, izleme verilerini Google’a göndermeden önce bir web sitesine gelen ziyaretçilerin IP adresini değiştirmek anlamına gelir; böylece arama motorları, izleme verilerini doğrudan tam bir IP Adresine atayamazlar.
Anonimleştirme Sebepleri
Google Analytics, Genel veri koruma savunucuları ile ilgili ciddi endişeleri tetiklemektedir. Bu varsayım, genellikle Google Analytics’te, IP adreslerinden dolayı her bir kullanıcıya net bir şekilde tahsis edilebilecek çok fazla veri toplandığı anlamına gelir.
ECJ'nin 24 Kasım 2011 tarihli (Az. C-70/10) IP adreslerinin kişisel veriler olarak kabul edilebileceğine karar vermesinden bu yana, kullanıcılar hakkında sonuca izin verdikleri için, kullanıcıların IP adreslerinin anonimliği yasal olarak temel gereklilik haline gelmiştir. İzleme servisinin uyumlu kullanımı.

Web sitesi operatörünün görevleri
Google Analytics’i yasal gerekliliklere uygun olarak kullanmak için site operatörleri birkaç adım atmalıdır:
Sözleşme: Uzmanlar, § 11 BDSG uyarınca işletilen veri işleme için Google ile bir sözleşme imzaladığınızı varsaymaktadır.
IP adreslerinin anonimleştirilmesi: Google Analytics’i anonimleştirmek istiyorsanız, IP adreslerinin son 8 bitinin (son sayı) silinmesi gerekir. Google Analytics kodu, bu amaç için “anonymizeIP” işleviyle genişletilmiştir.
Muhalefet hakları: Her kullanıcı, kişisel verilerinin kullanımına katılmama hakkına sahiptir. Bu amaçla, site operatörü Google Analytics tarafından veri elde edilmesini önleyebilecek bir devre dışı bırakma eklentisine bir bağlantı sağlamalıdır. Bu bağlantıyı izleyiciyi hariç tutan çift bir ayrılma çerezi üzerine gizlilik politikasına koymalıdır.
Gizlilik bildirimi: Google daha önce sizi Google Analytics’in kullanımı hakkında bilgilendiren ve Gizlilik Politikasına entegre edilecek bir makale sunmuştu. Artık Google tarafından sunulmamasına rağmen, hala standart olarak kabul edilmektedir.
Eski veriler: Mevcut eski veriler isimsiz bir şekilde toplandı ve bu nedenle yasadışıydı. Güvenli tarafta olmak istiyorsanız, ilke olarak, eski profilleri silmeli ve anonimleştirme tarihinden itibaren değerlendirmeye başlamalısınız.

Ziyaretçilerin IP adresini değiştirmek


Ziyaretçilerin IP’lerinin Analytics’te yalnızca maskeli bir biçimde saklanması için, _anonymizeIp işlevi uygulanmalıdır. Google Analytics izleme kodunun eksiksiz (standart) entegrasyonu şuna benzer:

Google Analytics standart

Veriler klasik analitik için izleme kodunu doğrular gibi görünüyor:

Google Analytics anonimleştirme

Eski izleme yöntemi hala Google Analytics’in kullanılmasına izin vermektedir, ancak sınırlıdır. Google bu nedenle yeni kodların uygulanmasını önerir.
Ekstra anonymize_IP ile yapılan her uzantı IP verilerinin artık Google tarafından tamamen depolanmamasını sağlar. İlk olarak Google Analytics’e değerlendirme amacıyla teslim edilmeksizin maskelenmiş olmalarına rağmen, tasarruf işleminden önce doğrudan anonim hale getirilip depolanırlar.
IP adresinin anonim hale getirilmesi Google Etiket Yöneticisi ile de mümkündür. Ya ekstra anonim-IP'yi içeren eksiksiz bir izleme kodu buraya entegre edilecek ya da kullanılan her izleme kodu için bir kullanım alanı bulabilecek bir değişken oluşturulacak.

IP adresinin şifrelenmemiş iletiminin sonuçları


Web sitesi operatörleri, IP adresinin tamamının Google’a iletilmesini engellemezlerse, geçerli yasaları teorik olarak ihlal ederler ve bu nedenle bir uyarı uyarısı alabilirler.


Google Analytics Anonimleştirme : Google Analytics Anonimleştirme