2022-05-20 22:54:49

3667

Etkili İç Bağlantı Kurmanın 8 Yolu

Etkili İç Bağlantı Kurmanın 8 Yolu makalemizde ; Dahili bağlantılar, Dahili Linkler ve Dış bağlantılar, Bağlantısız Sayfalar, iç bağlantıların kontrolü gibi konular hakkında bilgilendirmeler ve dahası

Etkili İç Bağlantı Kurmanın 8 Yolu

Etkili İç Bağlantı Kurmanın 8 Yolu
Dahili bağlantılar her zaman insanların kendi sitelerini optimize etme konusunda düşündükleri ilk şey değildir, ancak SEO için inanılmaz derecede önemlidir.
Google ın tarayıcıları yalnızca sitenizi yönlendirmek ve alakalı anahtar kelimelerde sayfa sıralaması yapmak için dahili bağlantıya güvenmekle kalmaz, aynı zamanda etkili bir bağlantı stratejisi, pozitif bir sıralama sinyali gönderen okuyucuların daha derine katılımını da teşvik edebilir.
Bu yayında, iç bağlantıların yararlarına ve çevrimiçi görünürlüğünüzü ve web sitenizin sıralamasını artırmak için bunları daha etkili bir şekilde kullanmaya odaklanıyoruz. Öncelikle, iç ve dış bağlantılar arasındaki temel farklara bakalım.

Dahili Linkler ve Dış bağlantılar;
Dahili bağlantılar, kullanıcıları sitenizdeki diğer sayfalara yönlendiren köprülerdir. Harici bağlantılar ise kullanıcıları başka bir web sitesindeki sayfalara yönlendirir. Her iki tip de SEO değerine sahiptir.
Güvenilir ve alakalı dış bağlantılar eklemek, nişinizdeki bir otorite olarak güvenilirliğinizi artırır ve arama motorlarının içeriğinizin ne hakkında olduğunu bulmasına yardımcı olur.
Dahili bağlantı, diğer taraftan, insanların çoğu zaman göz ardı ettiği birçok somut SEO avantajına sahiptir. Ziyaretçilerin sitenizde daha uzun süre kalmasını teşvik eder, bu da arama motorlarına kaliteli bir sinyal gönderir.
Arama motoru robotlarının web sitenizin tamamını taramasını kolaylaştırır ve bu da sayfalarınızı endeksleme işlemini hızlandırır.
Web sayfalarınızın belirli anahtar kelimeler için sıralamasını geliştirerek, arama motorlarına, sayfalarınızın söz konusu ifadeyi yazarak arama yapan kullanıcılarla alakalı olduğu konusunda net bir sinyal gönderir.
Tüm içeriğinize açık yollar oluşturarak dahili sayfaların backlink kazanç potansiyelini artırır.
Bağlantı metnini doğru şekilde kullanan iç bağlantılar daha fazla SEO değerine sahip olabilir.
Peki, tüm bu avantajlardan yararlanmak için web sitenizin içeriğini nasıl uyarlarsınız? SEO nuzu dahili bağlantı kullanarak güçlendirmek için bu sekiz adımı uygulayarak başlayın.

1. Web Sitenizin Yapısını Oluşturun
Web sitenizi kategoriler ve alt kategoriler halinde düzenlemek, ilgili bir iç bağlantı yapısı oluşturmayı kolaylaştıracaktır. Bir kişinin her sayfada nasıl ilerleyeceğine bağlı olarak yapıyı mantıklı tutun. Arama motorları daha sonra sayfaların birbirine nasıl bağlandığını anlayacak ve belirli terimler için bunları doğru sıralayacaktır.
Web sitenize düzenli olarak sayfa eklerseniz, yeni içeriğin nereye yerleştirileceğini bilmek, kullanıcılar ve arama motorları için anlamlı olan iç bağlantılar oluşturmanın en iyi yoludur. Web sitenizde bir sayfa bulmak zor olmamalıdır. Bu yüzden birçok SEO uzmanı size sayfalar arasındaki yolları kısa tutmanızı önerir.
Mümkünse, sitenizdeki her sayfanın üç tıklamadan fazla uzakta olmadığından emin olun. Sitenizin yapısını planlarken bu prensibi göz önünde bulundurun.

2. Bağlantısız Sayfalarını Kontrol Edin
Bağlantısız sayfalar, sitenizdeki diğer sayfalara bağlantısı olmayan web sayfalarıdır. Google sayfaları göremezse onları endeksleyemez ve kullanıcılar da erişemez. Bağlantısız sayfaların arama sıralamanıza zarar vermemesine rağmen, içerikteki bazı SEO değerlerinde eksiklik yaratabilir.
Bir Bağlantısız sayfayı bulmak için Kurbağa Screaming Frog SEO Spider gibi bir araç kullanabilirsiniz, daha sonra ilgili bir sayfadan bir iç bağlantı oluşturun. Yeni sayfanın HTML site haritanıza ve XML site haritanıza eklendiğinden emin olun.
Açıkçası, bir PPC veya e-posta kampanyasını izlemek için oluşturulan bir açılış sayfasıysa, sayfanın bağlantısız tutulması mantıklıdır.

3. Kalite Sayfalarını Birleştirin
Sitenizin ana sayfa ve iletişim sayfası gibi ana sayfalarına bağlantı verme konusunda endişelenmenize gerek yok; bunlar zaten kendilerine yönelik yeterli bağlantıya sahip olmalıdır.
En güçlü iç bağlantıların bazıları, bir kaliteli makaleyi diğerine bağlayan bağlantılardır.
Bağlantının doğal ve hedeflediği sayfa ile alakalı olduğundan emin olun. Sitenizin derinliklerinde güçlü bir iç bağlantı yapısı oluşturmak için sitenizdeki diğer makalelerle bunu yapmaya devam edin.

4. Benzersiz, Alakalı ve Açıklayıcı Bağlantı Metni Kullanın
İçeriğe yerleştirilen bağlantı metni genellikle üstbilgi, altbilgi veya kenar çubuğundaki bir gezinme bağlantısından daha yüksek bir SEO değerine sahiptir. Bunun nedeni ana içerikteki bağlantıların metne yeni bilgi ve değer katmasıdır.
Bağlantı metni -köprü bağlantısının metni- kullanıcıların ve arama botlarının web sayfalarınızı anlamalarına yardımcı olacak kelimeler içermelidir.

Aşağıdakileri aklınızda bulundurun:
Bağlantı metni, hedef sayfanın ne hakkında olduğunu doğru bir şekilde tanımlamalıdır.
Sayfanın içeriğinde doğal görünmelidir.
Çeşitli bağlantı metinleri kullanın: marka adınızı ve bir anahtar kelimeyi, hedef sayfadaki başlık etiketlerini, çıplak URL leri, uzun kuyruklu anahtar kelimeleri ve LSI anahtar kelimelerini veya eş anlamlılarını kullanın.
Tüm bağlantı noktalarınız aynı ifadeyi içeriyorsa, arama motorları tarafından cezalandırılırsınız.

5. Her Yeni Yazıdaki Eski Yazılara Bağlantı
Google, taze içeriği pozitif bir sıralama faktörü olarak görmektedir, bu nedenle yeni sayfalardan eski sayfalara olan bağlantılar yeni değerler elde etmektedir. Yeni bir yayın eski bir yayınla ilgiliyse, bir bağlantı ekleyin. Aynı şekilde, eski bir gönderiden daha yeni, alakalı bir gönderiye bir bağlantı ekleyin.
İlgili sitelerde kendi sitenizi aramak için Google arama operatörünü kullanın: site: www.yoursite.com [anahtar kelime]. Ardından, hangi sayfaların, iç bağlantı için tüm aday olan hedef ifadeyi içerdiğini göreceksiniz.

6. Eski Makaleleri Düzenli Olarak Güncelleyin
Sık sık eski bir makaleye dönün ve güncellemelerinizi açıklayan yeni bir ilk paragraf ekleyin. Ardından, eski makalenin içine yeni içerik ekleyin ve yeni oluşturulan içeriğe yeni dahili bağlantılar ekleyin. Bu sadece eski içeriğin sıralama değerini iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda sıralama değerini yeni içeriğe de geçirir.

7. Kaliteli Gelen Bağlantılara Sahip Sayfalardan Bağlantı
Sitenizde saygın web sitelerinden gelen bağlantıları içeren sayfalar varsa, sitenizdeki diğer sayfalara bu sayfalardan bağlantı vermekte fayda var. Yetkili sitelerden gelen bu bağlantılar, sayfanıza değer iletir ve iç bağlantınız bu değerin bir kısmını bağlantı verdiğiniz sayfalarla paylaşır.
Hangi sayfalarınızın başka sitelerden geri bağlantı aldığını bulmak için, Google Web Yöneticisi Araçları, Moz veya Hubspot un Link Grader ından Site Explorer ı Aç gibi bir araç kullanın.

8. Yeni İçerik Oluşturmaya Devam Et
Yalnızca bir içeriğe bağlantı stratejisiyle, bağlantı kurulacak içerik varsa, devam edebilirsiniz. Bu nedenle, web sitenizde düzenli olarak yeni iç sayfalar oluşturmak, güçlü bir iç bağlantı yapısı oluşturmak için çok önemlidir.
Hedef kitleniz için yeni ve faydalı içerik oluşturmaya odaklanırsanız, yeni dahili bağlantılar eklemek doğal olarak gerçekleşmelidir. Sitenizin yetkisi ve bu nedenle sayfa sıralamanız zamanla artacaktır.
Küçük Bağlantılar Büyük Fark Yaratıyor
Dahili bağlantı, sitenizdeki diğer kaliteli içeriğe yönlendirerek okuyuculara daha fazla değer sağlamakla ilgili olmalıdır. Her sayfada çok fazla dahili bağlantı kullanmak zorunda değilsiniz.
En iyi bağlantılar doğal olarak meydana gelir ve site kullanıcıları için faydalıdır. Dahili bir bağlantı normal görünmüyorsa, okuyucularınız ve arama motorları fark edecektir; bu da itibarınıza ve sayfanızın sıralama değerine zarar verecektir.
Dış bağlantıların aksine, iç bağlantıların kontrolü sizde. Alakalı sayfalara bağlanarak ve bağlantı metninizi optimize ederek, sitenizin kullanılabilirliğini geliştirir ve bu da daha yüksek kitlelerin katılımına neden olur. Bu yönergeleri izlemeyi deneyin hem Google hem de kullanıcılarınız sitenizi daha iyi anlar ve bu da arama motoru sıralamalarınızı iyileştirir.


Etkili İç Bağlantı Kurmanın 8 Yolu : Etkili İç Bağlantı Kurmanın 8 Yolu