2022-05-21 00:32:52

1952

Apache HTTP Server ve SEO

Apache HTTP Server ve SEO hakkında bilgilendirme yaptığımız bu makalemizde Apache Modülleri, LAMP, Apache HTTP sunucusunun Kurulumu için standartlar, seo ile ilgisi, Geliştirme Süreci konuları.

Apache HTTP Server ve SEO

Apache HTTP server, muhtemelen dünyanın en yaygın kullanılan İnternet sunucusudur. Apache Software Foundation'a aittir ve hem açık kaynaklıdır hem de ücretsizdir. Apache sunucusu, birçok geliştiricinin çalışmasıyla herhangi bir modül tarafından genişletilebilir. Mod_rewrite seçeneği nedeniyle özellikle SEO'lar arasında popüler.
Makale İçeriği
1 Apache Geliştirme Süreci
2 Apache Menşei ve uyumluluk
3 Apache Modüller
4 Apache HTTP sunucusuyla diğer seçenekler
5 LAMP, Apache HTTP sunucusunun Kurulumu için standart
6 Apache ve SEO

Apache Geliştirme Süreci


Apache HTTP serverkökenleri, bir grup yazılım geliştiricinin Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Illinois Üniversitesi'nden mevcut sunucu yazılımını optimize etmek istediği 1995 yılına dayanıyor. Gelişmeler öncelikle “yamalar” üzerine odaklandı. Ayrı sunucu yazılımı nihayet başlangıçta planlanan düzeltmelerden ortaya çıktı.
Efsaneye göre bu “IT patch-up” un tekil formu, bu yeni ürüne “patch-e” adını, yani Apache'yi verdi. Bununla birlikte, bugün, Apache isminin aynı isimdeki Amerikan Kızılderili kabilesi için bir saygı biçimi olarak seçildiğine inanılmaktadır.
Apache HTTP server yazılımının sürekli gelişimi, artan Internet kullanımı ve yayılması ile ileri sürüldü, bu da yüksek performanslı sunucu yazılımlarına olan talebin artmasına neden oldu. Apache ile uğraşan ve fikirlere katkıda bulunan geliştiricilerin sayısı da yazılımın başından beri açık kaynak olması nedeniyle arttı. Sonunda Apache Yazılım Vakfı, 1999 yılında bağımsız bir kuruluş olarak kuruldu.

Apache HTTP Server Köken ve uyumluluk


Tıpkı bugün pek çok geliştirici gibi, Apache HTTP server mucitleri UNIX ile çalışmaktadır. Böylece ilk sürüm bu platform için optimize edilmiştir. Günümüzde, sunucu yazılımı Linux veya Windows gibi tüm büyük platformlarla uyumludur. Ancak, Apache HTTP server, NT veya daha sonraki sürümlerin Windows sürümleriyle kullanmanız önerilir.
Belirli bir işletim sisteminin avantajlarından tam olarak yararlanabilmek için, Apache HTTP server 2.0 sürümü Apache Portable Runtime adlı özel bir kütüphane ile donatılmıştır. Ayrıca, Apache'nin yeni sürümü işletim sisteminin ilgili güçlü yönlerine göre ayarlanmış çok sayıda çoklu işlem modülüne sahiptir.

Apache Modüller


Apache HTTP server en büyük avantajı, modülden oluşan yapısıdır. Bunlar birçok farklı amaç için kullanılabilir. Ortak modüller örneğin:
mod_ssl: Web sunucusu ve tarayıcı arasındaki bağlantılar şifrelenebilir.
mod_headers: Bu modül ile, bir web sitesinin başlıklarındaki veriler değiştirilebilir.
mod_rewrite: Bununla URL'ler değiştirilebilir.

Apache HTTP sunucusuyla diğer seçenekler


Bir sunucu yazılımı olarak Apache HTTP server, web sitelerinin dinamik olarak oluşturulma avantajına sahiptir. Bu amaçla, PHP veya Perl gibi ortak betik dilleri kullanılmalıdır. Ayrıca, Apache HTTP sunucusu Python veya JavaScript'i de destekler. Tüm bu diller modüler bir tasarıma sahiptir ve kolayca ve hızlıca kurulabilir. Bunun avantajı, dinamik web sitelerinin komut dosyası dillerinin basit kurulumu ile kolayca oluşturulabilmesidir.

LAMP, Apache HTTP sunucusunun Kurulumu için standart


LAMP kombinasyonunun Apache HTTP sunucusundan tam olarak yararlanabilmesi önerilir. Bu, Linux için L, Apache için A, MySQL için M ve PHP için P ile ifade edilir.

Apache ve SEO


Apache HTTP server, SEO için birçok avantaj sunar. Mod_rewrite modülünün statik URL'leri dinamik olanlara yeniden yazmanıza izin vermesi en büyük avantajlardan biridir. Genellikle SEF URL’leri (arama motoru dostu) olarak adlandırılırlar.
301 yönlendirmeleri gibi yönlendirmeler bir Apache HTTP sunucusu kullanılarak çözülebilir.


Apache HTTP Server ve SEO : Apache HTTP Server ve SEO