2022-05-19 23:40:34

1704

Alexa Sıralaması Hakkında Sık Sorulan Sorular

Alexa Sıralaması Hakkında Sık Sorulan Sorular, Alexa Veri paneli nedir ?, Alexa'nın trafik sıralaması nasıl belirlenir ?, Alexa alt sayfaları ve alt alanları sıralıyor mu? bilmek isteyeceğiniz konular

Alexa Sıralaması Hakkında Sık Sorulan Sorular

Alexa'nın verileri, nasıl ölçüldüğü ve puanları nasıl hesapladığı ile ilgili her gün onlarca soru soruluyor. Bu özel soru-cevap bölümünde, bu konularla ilgili en yaygın soruların bazılarını ve daha fazlasını ele alıyoruz.

Alexa Veri paneli nedir?


Alexa'nın veri paneli, Alexa Ranks'ı hesaplamak ve Sertifikalı olmayan ölçümleri tahmin etmek için kullanılan küresel internet trafiğinin bir örneğidir. Panel, 25.000'den fazla tarayıcı uzantısından birini kullanan milyonlarca internet kullanıcısından oluşmaktadır.

Alexa doğrudan web sitesi trafiğini de ölçüyor mu?


Evet. Alexa ayrıca trafiği doğrudan özel bir Alexa betiği kurmayı ve metriklerini sertifikalandırmayı seçen sitelerden ölçer. Alexa panelindeki verilerin ve doğrudan ölçülen kaynakların verilerinin, gelişmiş istatistiksel modellerinden filtrelenen benzersiz birleşimi, en sağlam ölçümleri sunmayı hedeflemiştir.

Alexa'nın trafik sıralaması nasıl belirlenir?


Trafik tahminleri ve rütbeleri, varsayılan olarak Alexa global veri panelindeki insanların tarama davranışlarına dayanmaktadır.
Rütbe, bir sitenin günlük ortalama tekil ziyaretçi sayısını ve son 3 aydaki sayfa görüntüleme sayısını birleştiren tescilli bir metodoloji kullanılarak hesaplanır. Benzersiz ziyaretçiler ve sayfa görünümlerinin en yüksek birleşimine sahip site, 1. sıradadır.

Sıralar ne sıklıkla güncelleniyor?


Alexa sıralamaları günlük olarak güncellenmektedir.

Alexa alt sayfaları ve alt alanları sıralıyor mu?


Alexa Trafik Sıraları sadece üst düzey alan adları için sağlanmıştır (örn. Domain.com).
Bir kişisel giriş sayfası, barındırılan site veya blog olarak tanımlayamadıkça, bir etki alanındaki (örneğin domain.com/subpage) veya alt alanlardaki (subdomain.domain.com) alt sayfalar için ayrı sıralama yapmayız. Buna bir örnek Blogger (blogspot.com) gibi sitelerde barındırılanlardır. Bu durumda, bu sitelerin ana bilgisayar alanlarından ayrı olarak trafik sıralaması olacaktır.

Benzersiz Ziyaretçi Ne Demektir? Farkı Var mıdır?


Benzersiz ziyaretçiler, belirli bir günde bir siteyi ziyaret eden benzersiz kullanıcıların sayısıyla belirlenir. Başka bir deyişle, sitenizi belirli bir zaman dilimi içinde ziyaret eden kişi sayısıdır.
Bu süre zarfında siteyi birçok kez ziyaret eden bir kişi sadece bir kez sayılır. Ziyaretler ise tek göz atma oturumları. Bir ziyaretçi sitenize, son sayfa görünümünden sonraki 30 dakika içinde başka bir sayfayı görüntülerse, aynı ziyaret sayılır. Son sayfa görünümünden 30 dakika sonra sitenize dönen bir ziyaretçi ayrı bir ziyaret sayılır.

Sayfa görüntüleme nedir?


Web sitenizin tam bir sayfası görüntülendiğinde veya yenilendiğinde bir sayfa görüntüleme kaydedilir. Sayfa görüntüleme sayısı, web sitenizdeki sayfaların seçilen süre içinde görüntülenme veya yenilenme sayısıdır.

Alexa Sıralamasındaki Dalgalanmalar Neyi İfade Eder?


Dalgalanmalar, sıralamaların nasıl belirlendiğiyle ilgili hiçbir şey ifade etmez. Ancak, son zamanlarda Alexa, veri panelinin boyutunu önemli ölçüde arttırdı. Bu nedenle sitenizin sıralamasında değişiklikler görebilirsiniz.
Veri panelindeki değişiklikler, internet izleyicilerin kullanım evrimi ve bunun yanı sıra, ortaya çıkan yeni trafik verilerini yakalamak için Alexa’daki gelişmelerden dolayı doğal bir durumdur. Ne olursa olsun, Alexa'nın safları belirleme şekli konusunda hiçbir şey değişmedi.

Sitemin trafiği daha da artıyor. Rütbem neden daha kötü?


Sizi sıralayan herhangi bir sıralama sistemi diğerlerine göre daha fazla olabilir. Başka bir deyişle, Alexa Trafik Sıralaması sitenizi dünyadaki tüm diğer sitelere göre sıralar.
Diyelim ki bugün bir yarış yapıyor ve 3. sırada bitiriyorsun. Eğer yarın tekrar yarışır ve daha hızlı olursanız, fakat 3 kişi sizden daha hızlı koşarsa, bu sefer 4. sırada bitirebilirsiniz. Daha hızlı bir yarış yapsanız bile, 'sıralamanız' daha da kötüleşir çünkü diğer insanlar sizden daha da hızlı koştular.

Alexa'nın veri panelinin boyutunda bir artış var. Bunun benim için anlamı nedir?


Daha büyük bir veri paneli harika bir haber! Bu, Alexa’nın daha güçlü bir küresel trafik kapsamına sahip olduğu anlamına gelir. Bu nedenle daha iyi tahminler yapabilir, böylece müşteri olarak sizin için daha doğru sıralamalara, trafik ölçütlerine göre işlem yapılabilir öneriler sunabilir.
Sonuç olarak hem siz hem de rakipleriniz için web analitiğine daha derin ve daha anlayışlı bakabilirsiniz.

Verilerimi etkileyebilecek başka faktörler var mı?


Alexa, İnternet'teki tüm sitelere gerçek web trafiğinin tarafsız tahminlerini hesaplayıp sunmak için çabalıyor. Bununla birlikte, önyargıların var olduğunu anlıyorum ve istatistik modellerinizi sık sık onları hesaba katacak şekilde ayarlıyorlar.
Ayrıca, Web kullanıcılarının sayısı, kompozisyonu ve kullanım şekilleri, aylık 1.000'den az kullanıcısı olan siteler için sıralamayı tahmin etmeyi zorlaştırabilir. Alexa bir tahmin yapmak için yeterli veriye sahip değilse, sonucu sağlıklı gösteremeyebilir ya da hiç vermez.

Sitelerim için en doğru ölçümleri nasıl alabilirim ?


En doğru ölçümleri elde etmenin en iyi yolu, sitenizin ölçümlerini sertifikalandırmaktır. Sitenizin ölçümleri Sertifikalı ise, sitemizin sıralaması için yeterli veri olmasa bile siteniz için doğrudan ölçülen Global ve Ülke sıralarını herkese açık olarak görüntülemeyi seçebilirsiniz.
Ayrıca, onaylanmış ölçümleri olan site sahipleri doğrudan ölçülen benzersiz ziyaretçileri ve bunun yerine sıralama için sayfa görüntüleme yayınlamayı seçebilirler.

Alexa, ücretli aboneler için daha iyi rütbeler veriyor mu?


Hayır Alexa da böyle bir uygulama yok. Zaten kuruluş amacına da ters bir durum.

Alexa belirli web sitelerine veya ilgi alanlarına kısmen mi bakıyor?


Kesinlikle hayır. Alexa tarafsız bir ölçüm servisidir. 15 yıldan fazla bir süredir, şirketlere daha bilinçli iş kararları vermeleri için en doğru ölçümleri ve öngörüleri sağlamak amacıyla metodolojilerini geliştirmektedir.


Alexa Sıralaması Hakkında Sık Sorulan Sorular : Alexa Sıralaması Hakkında Sık Sorulan Sorular