2022-05-20 19:48:47

1693

ALexa Sıralaması Geliştirme Klavuzu

Bu makalemizde ALexa Sıralaması Geliştirme Klavuzu niteliğinde bir makale yayınladık, makalemizde, alexa sıralaması, önemi, sıralama da nasıl öne çıkarsınız Rank nasıl hesaplanır anlatmaya çalıştık

ALexa Sıralaması Geliştirme Klavuzu

ALexa Sıralaması Geliştirme Klavuzu
Birçok insan bize soruyor: Alexa sıralaması değerini nasıl geliştirebilirim? Bu metriğin sizin ve işletmeniz için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Genel bir ölçüm olarak, potansiyel reklam verenler, yatırımcılar ve ortaklar Alexa sıralaması değerini arayacak ve işletmenizi değerlendirmek için bir yöntem olarak kullanacaktır.
Bu nedenle, rütbenizdeki iyileştirmeler gerçek bir para kaynağı olabilir.
Alexa’da yeni olan veya Alexa Rank’a yabancı olanlarınız için, web’deki diğer tüm sitelere göre sitenin performansının (sizin veya rakibinizin) hızlı bir özetini sunan tek bir ölçümdür. Buna odaklanmadıysanız, işinizin değerini ve görünürlüğünü en üst düzeye çıkarmak için elinizden geleni yapmıyorsunuz demektir. Sonuçta, sitenizin web üzerindeki yetkisi Alexa Rankınız olarak çevrilmiştir.
Ancak, sitenizin Alexa Sıralaması değerini nasıl geliştirebileceğinize girmeden önce bir adım geriye gitmeliyiz. Alexa Rank'ın yapısını anlamak önemlidir, böylece onu nasıl daha iyi hale getirebileceğinizi anlayabilirsiniz. Başlayalım o zaman.

Alexa Sıralaması nedir?


Alexa Sıralaması, sitenizin diğer tüm sitelere göre ne kadar popüler olduğunu tahmin ediyor . Alexa Sıralaması şu soruyu yanıtlıyor: Diğer tüm sitelere kıyasla sitem nasıl? Sıralama göreceli bir ölçü olduğundan, sitenizin sıralamasının yalnızca o sitenin trafiğine değil, aynı zamanda diğer sitelerde trafiğe yapılan değişikliklere bağlı olduğunu unutmayın.

Alexa verilerini nasıl alıyor?


Alexa, tüm dünyada milyonlarca insandan oluşan geniş bir trafik veri paneline sahiptir. Bu örneklemden elde edilen verilere dayanarak, Alexa internetteki tüm sitelere gelen ziyaretçi sayısını tahmin ediyor. Sahte veya spam trafiğini tanımlamanın ve atmanın yanı sıra önyargıları düzeltmeyi içeren karmaşık bir hesaplamaya sahip.

Alexa Rank nasıl hesaplanır?


Alexa son 3 ay boyunca her gün ortalama günlük ziyaretçi ve sayfa görüntüleme sayısını tahmin ediyor. Son 3 ay içinde en yüksek ziyaretçi ve sayfa görüntüleme kombinasyonuna sahip site #1 sıralamasında yerini alıyor. En az olan site 30 milyon civarında bir yerlerde dolaşıyor. Ölçüm panelinde hiç kimse son 3 ayda bir siteyi ziyaret etmediyse, o site için hiçbir rütbe verilmiyor.

Bir siteye gelen ziyaretçilerin sayısı Alexa Sıralamasını nasıl etkiler?Bir siteye gelen ziyaretçilerin sayısını rütbeye karşı gösterirseniz, şuna benzer bir şey görünüyor:
Grafiğin başında Google.com var ve bu da çok sayıda ziyaretçi alıyor ve 1 numarada. Google.com gibi, arsanın "baş" ucundaki siteler, diğer uçtaki "uzun kuyruk" üzerindeki sitelere kıyasla çok miktarda trafik alıyor.
Dikkat edilmesi gereken en önemli şey, dağılımın şekli nedeniyle, uzun kuyrukta bir siteye gelen ziyaretçi sayısındaki çok küçük bir değişimin, sıralamada büyük bir değişiklikle sonuçlanmasıdır.

Bununla birlikte, grafiğin başına ne kadar yaklaşırsanız, o kadar fazla ziyaretçi bir rütbeye yükselir.


Daha doğru bir Alexa sıralaması alma


Alexa doğru bir şekilde sıralama almak için, sitenizin ölçümlerini tasdik edebilir. Sertifikalı metrikleri olan siteler, veri panelindeki bilgilere dayanarak tahmin edilmek yerine doğrudan Alexa tarafından ölçülen ölçümlerine sahiptir. Alexa’nın Sitenizin ölçümlerini onaylamış olması daha doğru bir sıralama sağlar, ancak bu daha iyi bir sıralama değildir! Sertifikalı Site Metriklerinin başka birçok avantajı vardır, ancak daha doğru bir Alexa Rank bunlardan sadece bir tanesidir.

Peki, nasıl daha iyi bir Alexa derecesi elde edersin?


Alexa sıralaması değerini yükseltmene yardımcı olacak birkaç taktik:
Hedef kitlenize gerçek değeri sağlayan, sık sık güncellenen ilgi çekici, orijinal içerik üretin. Bu motivasyondan kaçan içerik, sadık izleyiciler oluşturmaz.
Okuyucular kaynakları değerli ve bilgilendirici bulduklarında gelecekteki içerikle ilgilenirler ve potansiyel olarak müşteriye dönüşen yeni ziyaretçiler sunarak ağları arasında bağlantı kurarlar.
Kaliteli içerik, Google gibi arama motorları tarafından da ödüllendirilir; bu da son kullanıcı için daha hızlı yanıtlar almak anlamına gelecektir.

Alexa Sıralaması ve Bağlantıların Önemi

Web sitenize bağlantı vermek için daha fazla alakalı siteye ulaşın. Belen bağlantılar olarak bilinen bu taktik, arama motorlarının nişinizi açıkça tanımlamasına yardımcı olur ve ayrıca sitenizin güven ve kalitesini arttırır. Başka bir deyişle, yetkili gelen bağlantılar (iyi performans gösteren sitelerden) kendi sitenize güvenilirlik kazandırır. Bu taktik ilgi çekici, orijinal içerik üretilerek desteklenmelidir.
Dahili bağlantılar ise bir sayfadan diğerine yönlendiren ya da sitenize gönderen bağlantılardır. Bunlar yararlıdır çünkü ziyaretçileri web sitenizde (örn. Web sitesi navigasyonu) yönlendirir ve alakalı ve ilgili içerikle meşgul olmalarını sağlar. Ayrıca, ana sayfa bağlantınızın altındaki bir arama motorunda görünen alt bağlantılar olan site bağlantılarına da katkıda bulunurlar.
Ancak yine de birinci sınıf içerik oluşturmak, herhangi bir iç bağlantı stratejisiyle el ele gider; bu nedenle, ürettiğiniz içeriğin ziyaretçilerinizle alakalı ve değerli olmasını sağlayın.
Sonuç olarak hem gelen hem de dahili bağlantılar arama motorlarının sitenizin içeriğini anlamalarına ve ziyaretçiler için ne kadar değerli olduğunu belirlemelerine yardımcı olur.
Bunlar; çevrimiçi stratejinizin önemli bir bölümünü oluştururken, uygun şekilde bağlantı kullanmanız gerekir. Aşırı bağlantı, sitenizin güvenilirliğini veya okunabilirliğini azaltabilir ve arama motorları tarafından cezalandırılabilir.
Rakiplerinize trafik çeken anahtar kelimeler bulun ve sitenizi onlar için optimize edin veya bu anahtar kelimeler için PPC kampanyaları satın alın. Küçük bir anahtar kelime araştırması yaparak, izleyicilerinizin ne aradığını anlayabilirsiniz.
Bir anlamda, anahtar kelime araştırması, müşterilerinizin dilini ihtiyaçları ve istekleri doğrultusunda anlamayı hedefliyor da diyebiliriz.

Rakip Site Analizleri ve Alexa Sıralaması Bağlantısı


Rakiplerinizin pazarlama stratejisini anlayın ve neyin işe yaradığını öğrenin. Rekabetinizi analiz etmenin neden önemli olduğu bazı sebepler var. Bunlar genel tabiri ile rekabetçi analizlerdir ve kendi site analizinizi de yaratmanız için kılavuz niteliğindedir.
Böylece, hangi ölçümlerin önemli olduğunu, hangi stratejilerin işe yaradığını (sizin ve rakipleriniz için) daha net bir şekilde anlamanızı sağlar ve endüstri trendlerini tanımlamanızı ve öngörmenizi sağlar. Tüm bu açılar, genel stratejinizi bilgilendirmeye yardımcı olur ve pazardaki konumunuzu olumlu yönde etkiler. Bu da daha bilinçli iş kararları almanıza izin verir.
Web sitenizdeki en iyi SEO stratejilerini uygulayın. SEO, zamanınızın ve dikkatinizin önemli bir kısmını hak eden çok önemli bir stratejidir.
Ancak SEO sadece web sitenizin tanıtımını ve görünürlüğünü geliştirmekle ilgili değildir. Ayrıca, sitenizi markanızla arabirim oluşturmak için kullanan müşterileriniz için daha iyi hale getirmekle de ilgilidir. İyi bir kullanıcı deneyimi olmadan müşterilerinizi elinizde tutma veya dönüştürme konusunda çok fazla ümidiniz olmayacaktır.
SEO hakkında bilgi edinmek için sayısız kaynak var, ancak Alexa sıralaması, Gelişmiş planımızın bir parçası olarak anahtar kelime araştırması, rekabetçi analiz ve web analitiği araçlarını içeren bir Pazarlama Yığını sunuyor.
Arama motoru sıralamalarını, kullanılabilirliğini, sayfa performansını, geri bağlantı vermeyi ve daha fazlasını nasıl geliştireceğiniz konusunda özel talimatlar bulabilirsiniz. Bunun için yazı Dizimizi takip edin.


ALexa Sıralaması Geliştirme Klavuzu : ALexa Sıralaması Geliştirme Klavuzu