2022-05-21 00:16:01

1811

Alexa SEO Nedir ? Nasıl Çalışır ?

Alexa SEO Nedir ?, alexa seo sistemi nasıl çalışır ?, Alexa hangi verileri kullanıyor ?, Alexa SEO Hedefleri, Ön Koşulları, Arama motoru optimizasyonu ile alaka düzeyi hakkında bilgilendirme;

Alexa SEO Nedir ? Nasıl Çalışır ?

Alexa SEO, ses kontrollü Alexa araması için Amazon platformundaki ürünlerin optimizasyonu anlamına gelir. Arama motorları için klasik SEO nun aksine, Alexa SEO, Amazon un dijital dil asistanı ile Sesli Arama yoluyla kolayca bulunan ürünler için özel olarak kullanılır.

Arkaplan

Sesli arama internette giderek daha önemli bir rol oynamaktadır. ABD istatistik servisi Comscore, tüm arama taleplerinin yarısının 2020 yılında sesle kontrol edileceğini tahmin ediyor. Diğer çevrimiçi pazarlama uzmanları da şimdi benzer öngörüler yapıyor.
Böylece Sesle arama SEO da önemli bir konu haline geldi. Sesli arama sorguları, çoğunlukla elleri giriş için kullanılamadığında mobil cihazlarda gerçekleştirilir. Ancak bu, sesli aramanın yalnızca bir kullanımıdır. Bu tür arama, dijital asistanların kullanımıyla yakından ilgilidir. Sadece basit arama taleplerini cevaplamaları değil, aynı zamanda belirli görevleri de yerine getirmeleri gerekiyor. Amazon, Google, Microsoft, Facebook ve Apple ın yanı sıra, Alexa da kendi dil asistanını sunuyor.
Teknoloji, Amazon Echo nun özel bir terminaline kuruludur. Bu, bir odada Amazon Echo Dot veya Amazon Echo olarak ayarlanmış küçük bir kutudur. Cihazların içindeki çok hassas birkaç mikrofon sesli komutları yakalar. Sistem artan kullanımla gittikçe daha fazla şeyi yapabilen veya yürütebilen bir öğrenme sistemidir. Aslında bir nevi yapay zekadır.

Amazon Alexa Sesli Arama özellikleriAlexa, Voice Search ile müşterilerine ses kontrolü ile kullanabilecekleri çeşitli fonksiyonlar sunuyor.

Amazon Alışverişi:


Müşteriler, dil asistanlarını kullanarak seçtikleri ürünleri doğrudan Amazon un seçiminden satın alabilirler. Alexa ürünlerinin uygunluğunun ön şartı Amazon Choice Rozeti dir.

Amazon Becerileri

:
Dil asistanı beceriler adı verilen küçük uygulamalarla yükseltilebilir. Bu şekilde kullanıcılar Alexa nın uygulamalardan verilere erişmesine izin verebilir. Hava raporu, tren rezervasyonu ve uçak bileti rezervasyonu veya yemek siparişi dahil olmak üzere birçok farklı fonksiyon mümkündür.
Amazon Müzik: Amazon Echo nun mini stereo sisteme dönüşen bir hoparlörü var. Ses kontrolü kullanılarak Amazon Müzik rogramından müzik çalınabilir. Spotify veya TuneIn üzerinden şarkı, podcast veya radyo programı çalmak da mümkündür.

Alexa hangi verileri kullanıyor ?


Amazon dijital yardımcısı, sonuçları kullanıcılara sunmak için çeşitli veriler kullanır. Ürün açıklamaları ve ürün başlıkları,ürünleri aramak ve satın almak için kullanılır. Algoritma ayrıca ürün değerlendirmesinin yanı sıra sipariş sayısını da kullanır. Bu yüzden daha popüler makaleler, asistan tarafından daha az puan alan ürünlerden daha fazla seçilme şansına sahiptir.
Alexa, ekli uygulamalardaki verileri diğer servisler için kullanır. Yine, muhtemelen derecelendirmeler ve kullanım sıklığı, hangi uygulamanın hangi arama sorgusu için düşünüldüğü gibi bir rol oynamaktadır. Ancak kullanıcılar Alexa nın hangi uygulamayı kullanması gerektiğine karar verebilirler.

Alexa SEO Hedefleri


Alexa SEO nun öncelikli hedefi Amazon Alexa Sesli Arama ile belirli bir ürün yelpazesinin satışını yapmaktır.

Alexa SEO Ön Koşulları


Alexa SEO, geleneksel SEO dan yalnızca bir portalın optimize edilmesi ve optimizasyonun bu satış platformunun ses aramasıyla sınırlandırılması bakımından farklıdır. Üstelik, ürünler Amazon Prime aracılığıyla sunulmalı ve genellikle Amazon Choice rozetini taşımalıdır. Amazon un algoritmaları, ürünlerin sesli arama ile sipariş edilip edilemeyeceğini belirler. Bu konuda sağlayıcıdan net bir açıklama yok, sadece ipuçları var.

Alexa SEO nun önemli yönleri


Alexa SEO, arama motorunun optimizasyonunun temel fikrini, diğer bir deyişle web içeriğini bir arama motoruna erişilebilir kılıyor. Ancak, diğer faktörler önemli bir rol oynamaktadır.
Amazon Choice Rozeti: Bu işaretleme, belirli kriterleri karşılayan ürünlere verilir. Bu, Amazon aracılığıyla sık sık sipariş edilen ürünleri içerir ve satıcı, Amazon Prime ın bir parçası olarak ürünleri sunmak zorundadır.

Amazon Prime

:
Amazon Prime aracılığıyla bir ürün teklif edildiğinde, sipariş verildikten sonraki iki iş günü içinde müşteriye teslim edilmelidir. Bu gereklilik yerine getirilmezse, Amazon Echo dan ürünler sipariş edilemez.
Anahtar kelimeler: Web siteleri için optimizasyonun aksine, Amazon SEO için anahtar kelimeler, Google MyBusiness in anahtar kelimelerine benzer şekilde önemli bir rol oynar. Atanan anahtar kelimeler, başarılı bir müşteri aramasının temelini oluşturur. Anahtar kelimeler ne kadar doğru ve değişken olursa, sonuçlar o kadar net olur. Anahtar kelimeler Alexa için optimizasyonda da önemlidir.

Başlık:
Amazon da ürün başlıkları çok önemlidir. İlgili bir anahtar kelime her zaman burada kullanılmalıdır.
Resimler:
Resimler başlangıçta sesli aramalarla ilgili değildir. Bununla birlikte, yüksek kaliteli ürün görüntüleri Alexa SEO için önemlidir, çünkü çok çeşitli ürün sunumları veya videolar dönüşümleri artırabilir. Artan alımlar Amazon Seçim Rozeti kazanma şansını arttırır.
Listeler ve ürün tanımı: Ürün tanımı açıkça yapılandırılmış olmalı ve ürünün faydalarını ve ayrıntılarını vurgulayan listeler içermelidir. Ürün açıklamasının içeriği Amazon Sesli Arama nın algoritmalarıyla işlenir. Filtrelerdeki yapılandırılmış veriler: Bu yapılandırılmış veri, arama sorgusunu daha iyi sınıflandırması için arama motoruna yardımcı olur.

Satışları artırın:
Ürünü tanıtan ve satışları artıran özel olarak hedeflenmiş pazarlama önlemleriyle ürün, Amazon Sesli Arama için daha çekici hale gelir. Çok fazla satış yaparsanız, aramadaki sıralamanızı arttıracaksınız.
Kısa teslim süreleri:
Bir ürün ne kadar hızlı teslim edilirse, o kadar iyidir. Bu nedenle, ürünlerin Amazon aracılığıyla gönderilmesi genellikle yararlıdır.
Tekrarlanan alımlar:
Bir ürün için tekrarlama oranı arttıkça, Amazon Seçimine dahil edilme olasılığı da artar.
Arama motoru optimizasyonu ile alaka düzeyi
Alexa SEO nun faydası öncelikle Amazon platformundaki satışlardaki artışla sınırlı. Amazon da sesli aramanın kullanımının önemli ölçüde artacağı varsayılmalıdır. Buna göre, sesli arama için Alexa SEO çerçevesinde optimize etmek, çoğunlukla günlük yaşam için ürünler sunan perakendeciler için önemli bir hedeftir.
Amazon Sesli Arama nın gelecekte ek ürünlerle genişletilip genişletilmeyeceği henüz belirlenmedi. Halen yapılandırılabilir ürünlerle sınırlıdır. Örneğin, bir elbiseyi belirli bir renk veya boyutta satın almak istiyorsanız, ürünün marka ve ürün numarasını önceden bilmek zorundasınız.
Genel olarak arama motoru optimizasyon kuralları genellikle Alexa SEO için de geçerlidir. Uzun vadede başarılı olmak istiyorsanız, verilerinizin tutarlılığına dikkat etmeniz ve güncel olduğundan emin olmanız gerekir. Satışların miktarı da önemli bir faktördür ve fiyat sonunda Alexa SEO için de önemli bir kriter haline gelebilir.


Alexa SEO Nedir ? Nasıl Çalışır ? : Alexa SEO Nedir ? Nasıl Çalışır ?