2022-05-20 16:06:27

1668

3 Güçlü Backlink Oluşturma Stratejisi

Bu makalemizde backlink nasıl alınır, backlink alırken dikkat edilmesi gerekenler, önemli backlink kaynakları nedir, alexa rakip backlink analizinin önemi gibi backlink fırsatlarını yazdık

3 Güçlü Backlink Oluşturma Stratejisi

3 Güçlü Backlink Oluşturma Stratejisi
Muhtemelen backlink oluşturmanın, başarılı bir SEO stratejisinin en önemli unsurlarından biri olduğunu duymuşsundur.
Eğer organik trafiğinizi 2019 ve sonrasında büyütmek istiyorsanız, sadece harika içerik yaratmak yeterli değil. İhtiyacınız yüksek kalite geri gelen alakalı web sitesi bağlantılarıdır.
Basitçe söylemek gerekirse, bağlantı kurma, üçüncü taraflardan kendi web sitenize proaktif olarak backlink alma eylemidir.
Eğer web sitesine link eklemenizi istemeyen birisine ulaşmaya çalışmak garip geliyorsa, o zaman kesinlikle haklısınız.
Neyse ki, herhangi bir SEO deneyiminiz olmasa bile, backlink bulmak için herkesin kullanabileceği basit bir yaklaşım var.
Bu eğitici yazıda, siteniz için değerli bağlantıları kolayca bulmanıza ve güvence altına almanıza yardımcı olmak için mevcut rakip geri bağlantılarını kullanabileceğiniz SCALABLE bağlantı kurma stratejilerini göstereceğim.
Bu, "seo eğitimi" veya "seo denetim listesi" gibi oldukça rekabetçi anahtar kelimeler için bir SEO eğitim kursu olan ClickMinded'i derecelendirmek için Alexa’nın da kullandığı stratejinin aynısıdır.

Güçlü Backlink Fırsatları Bulmak için SEO Rekabetçi Araştırmaları KullanmaHerhangi bir bağlantı kurma stratejisinde ilk adım, sitenize bağlanma olasılığı olan web sitelerini bulmaktır. Birçok bağlantı kurma türü vardır. Ancak çoğu kişi işlemlerine bu taktiklerin bir kombinasyonu ile başar:
 • Niş veya sektörünüzdeki blogları arayın.
 • Sektörünüz hakkında makaleler yazan gazeteciler bulun.
 • Benzer fakat rakip olmayan firmalarla ortaklıklar oluşturun.

Bunların hepsinin iyi yaklaşımlar olduğunu düşünüyorum… ama daha yeni başlıyorsanız genellikle en hızlı veya en etkili yöntem bunlar değildir.
Bunun yerine, bağlantı kurmak için rekabetçi bir araştırma perspektifinden yaklaşmayı seviyorum.

Backlink Bulmanın Pratik Yolu


Daha önce rakip bir backlink analizi kullanılarak kurulmuş olan bağlantıları bularak, zamandan, emekten ve kaynaklardan tasarruf edebilirsiniz.
Neyse ki, bunu yapmak için Alexa's Competitor Backlink Checker programından kolayca yararlanabilirsiniz.
Öncelikle, aracınıza sitenizi ve rakip web sitelerinin bir listesini girin ve “Analizi Çalıştırı” tıklayın (önemli: gerçek SEO rakiplerinizi bulmak için bu adımı kullanın)
Şimdi, muhtemelen size ve rakiplerinize bağlanan büyük bir web sitesi listesine sahip olacaksınız.
Web sitenizi "Backlink Boşluklarını Göster" açılır listesinden seçerseniz, yalnızca rakiplerinize bağlanan web sitelerini, web sitenizi değil, web sitelerini göreceksiniz.

Daha sonra, bu listeden 3 güçlü backlink fikrini nasıl keşfedeceğinizi göstereceğim:


1: Güç Bağlayıcıları


Power linker'lar, sürekli olarak sektörünüzdeki içeriğe bağlantılar oluşturan web siteleridir.
Bunu şu şekilde düşünün: Eğer bir web sitesi rakiplerinizin tümüne veya çoğuna bağlantı veriyorsa, sizinkine de bağlanma olasılığı çok yüksektir.
Yine Alexa, endüstrinizde güç linkleri bulmayı çok kolaylaştıran bir power linker olarak görev yapmakta.
Rakiplerinizin en az yarısına bağlanan web sitelerini filtrelemek için yalnızca "Ortak siteler" seçicisini kullanın:

Filtreyi uyguladıktan sonra, ortak sitelerin sayısına göre sıraladıkları ve bağlandıkları rakipler dahil olmak üzere güç bağlantılarının bir listesini alacaksınız:

Bu fırsatların her birini genişletirseniz, her yarışmacıya en fazla trafik çeken belirli sayfaları bile görebilirsiniz.

Şimdilik, sadece power linker listesini indirin - bu yazının son bölümü size bu fırsatlardan nasıl link alacağınızı öğretecektir.

2: .edu Siteleri


Çoğu SEO, tüm bağlantıların eşit yaratılmadığını kabul eder, bu nedenle web sitenize bağlanan sitelerin otoritesi ve güveni önemli bir faktördür.
Bu nedenle, kuzeninizin küçük blogundan (yıllardır güncellenmemiş) gelen bir link tipik olarak The New York Times'tan bir linkten daha az değerlidir.
Tıpkı büyük medyada olduğu gibi, eğitim kurumlarına ait web siteleri genellikle çok yetkili siteler olarak kabul edilir. Neyse ki, çoğu web sitesi çevrimiçi olarak “.com” üst düzey etki alanını kullanırken, okullar sık sık “.edu” yu kullanıyor; bu durum onları ayırmayı kolaylaştırıyor.
Alexa'nın Rakip Backlink Denetleyicisinde, rakiplerinize (sitenize değil) bağlanan .edu siteleri bulmak için “Siteleri URL içeriyor” filtresini kullanın:

Bizim durumumuzda bu bize ekstra bir 248 link fırsatı sağlamış görünüyor.

Şimdi, bu fırsatlar listesini dışa aktarın ve bir sonrakine geçin.

3: .gov Siteleri


.Edu sitelerine benzer şekilde, devlet dairelerine ait web siteleri oldukça yetkili sayılmaktadır.
Tıpkı .edu sitelerinde olduğu gibi, .gov üst düzey etki alanını kullanmaları sayesinde onları bulmak kolaydır.
Alexa'nın Rakip Backlink Denetleyicisi'nde, rakiplerinize (sitenize değil) bağlanan .gov siteleri bulmak için “Siteleri URL içeriyor” filtresini kullanın:

Örneğimizde, 12 ek bağlantı fırsatı görülmekte:

Bu fırsatları da dışa aktarın. Daha sonra, sosyal yardım sürecimizin nasıl çalıştığını size öğreteceğim. Ölçeklendirilebilir Bağlantı Kurma Stratejilerinin Anahtarı: Basit ve Etkili Sosyal Yardım Kampanyalarıdır. Bu noktaya kadar, üç basit ölçüt kullanarak güçlü bağlantı olanakları buldunuz:
1 - Güç linkler
2 - .edu siteleri
3 - .gov siteleri
Bu bölümde, bu fırsatların her birini nasıl değerlendireceğinizi, tahmin edebileceğinizi ve ulaşabileceğinizi ve bağlantılar oluşturabileceğinizi öğreteceğim.
İlk önce, Alexa'dan indirdiğiniz verileri açın:

Bu işlem için, ilk 4 satır ve B, C ve K sütunlarından kurtulabilirsiniz. Buna ek olarak birkaç sütun ekleyin:
 • Onaylama
 • Kişi adı
 • İletişim E-posta
 • Durum
 • Notlar

 • Buna benzer bir şeyle bitirmelisin:

  Bağlantı Fırsatlarınızı Doğrulama


  Ulaşılacak iletişim bilgilerini bulmaya çalışmadan önce, bu web sitesine gerçekten başvurmanız gerekip gerekmediğini doğrulamak en iyisidir, doğrulama sütunun bunun için olduğunu unutmayın.
  Bunu yapmak için, web sitenizi ve ayrıca rakiplerinize bağlanan belirli sayfaların bazılarını ziyaret etmeniz gerekir. Bir web sitesine ulaşmanın ve bir bağlantı almanın değip değmeyeceğini belirlemek size bağlıdır, ancak aşağıdakiler de göz önünde bulundurabileceğiniz bazı kriterlerdir:
  1- Bu bir rakip mi yoksa rakibinizin bir ortağı mı? (Öyleyse, o zaman sitenize bağlanma olasılığı düşüktür ve bu yüzden ulaşmaya değmez)
  2- Onlardan var olan bir gönderiye veya sayfaya bağlantı eklemelerini mi istiyorsunuz? En son güncellendiğinden bu yana ne kadar zaman geçti? (Eskiden içeriğinde bir süre değişmeyen bağlantıların aranmasında genellikle az başarı görürsün)
  3- Bağlanacak alakalı içeriğiniz var mı? Yeni bir içerik oluşturmanız mı gerekiyor? (backlink kampanyanız için içerik oluşturma çabası gösterip göstermediğinize karar vermeniz gerekir).
  Her fırsatı değerlendirdikten sonra “Doğrulama” sütununda EVET veya HAYIR seçmeniz yeterlidir.

  Maden


  Artık verilerinizi düzenlediğiniz ve temizlediğinize göre, sosyal yardım kampanyanızı yürütmek için ihtiyaç duyduğunuz iletişim bilgilerini bulma zamanı geldi; bu adımı "arama" olarak adlandırıyorum.
  Bu adım için Google Chrome'u kullandığınızdan emin olun ve Hunter.io Chrome uzantısını yükleyin.
  Ardından, ulaşmayı planladığınız web sitesini ziyaret edin.
  Tarayıcınızdaki Hunter ikonuna tıkladığınızda, bu web sitesi için olası irtibatların bir listesini göreceksiniz.

  Seçmeniz gereken birkaç seçeneğiniz varsa, seçmek için aşağıdaki kriterleri kullanın:
  Her zaman bunun yerine geniş kapsamlı e-posta adresinden gerçek kişiye ulaşmaya çalışın (örneğin info@domain.com, marketing@domain.com, hello@domain.com)
  Birden fazla kişi varsa, Hunter'ın en çok kaynağı gösterdiği bilgiyi varsayılan olarak kullanılır (bu, e-postanın geçerli olma şansını artırır).
  Bulduğunuz iletişim bilgilerini bağlantı fırsatlarıyla birlikte elektronik tabloya ekleyin ve bu işlemi listenizdeki diğer web siteleri için tekrarlayın.

  Outreach


  Artık, onaylanmış bağlantı fırsatlarının ve iletişim bilgilerinin bir listesine sahip olduğunuza göre, aslında onlara ulaşma zamanı.
  Bunu yapmak için, iletiyi her fırsatla eşleşecek şekilde değiştirmeme ve uyarlamama izin veren temel bir e-posta şablonu kullanmayı seviyorum.
  Genel olarak, e-postanız daima şöyle olmalıdır:
  1- Kısa ve anlaşılır: kimse uzun e-postaları sevmez- insanların ne demek istediğini bilmelerini kolaylaştırır.
  2- Araştırmanızı yaptığınızı gösterin: Sağlanan içeriğe ve nedene değer verdiğinizi gösterin. Kişilerin sitenize bağlantı vermeleri için güçlü bir gerekçe sağlayın.

  Yanıtları Yönetme


  Sadece e-posta göndermek sürecin sonu değil. Web yöneticileri size yanıt vermeye başlayacak ve bağlantı kurma şansınızı artırmak için derhal cevap vermeye hazır olmalısınız.
  Çoğu zaman, yanıtlar şu kategorilerden birine girer:
  Olumlu cevap: sosyal iletişim e-posta alıcınız, içeriğinizle bağlantı kurmak istediklerini söyleyerek yanıtlar. Bu en iyi senaryodur. Yapmanız gereken tek şey, bağlantıyı gerçekten eklediklerinden emin olmak.
  Olumsuz yanıt: hedeflenen site düzenleyicilerinizden biri veya site sahiplerinden biri, olumsuz bir cevapla yanıt verir.
  Cevap yok: Sosyal yardım e-posta alıcınız belirli bir süre sonra cevap vermezse, onlara ilk sosyal yardım e-postasında gönderdiğiniz mesajın bir değişimini içeren bir takip e-postası gönderin.
  Kampanyanızın ilerlemesini takip etmek için, aldığınız yanıtları temel alarak e-tablodaki “Durum” sütununu güncelleyin.
  Sıra sende: Bu Link Oluşturma Stratejilerini Deneyin
  Web sitenizi arama motorlarında sıralamakta zorlanıyorsanız, bunun nedeni muhtemelen daha fazla bağlantı (veya doğru türde arka bağlantı) oluşturmanız gerektiğidir.
  Bu yayında nasıl yapılacağını öğrendin:
  Web siteniz için sayısız potansiyel bağlantı fırsatını keşfedin.
  Bu fırsatları 3 kolay ve güçlü kategoriye göre daraltın
  Bağlantı fırsatlarınız için iletişim bilgileri bulun
  Ölçekli cevaplara ulaşın ve yönetin
  Şimdi bu adımları atmak ve web sitenize hem backlink hem de trafik çekmenize yardımcı olmak için sizde deneyin.


3 Güçlü Backlink Oluşturma Stratejisi : 3 Güçlü Backlink Oluşturma Stratejisi